Отделно от плана, много банки включително и Citigroup, си направиха свои собствени резерви, които да бъдат използвани при нови форсмажорни обстоятелства. Отказът от общия банков фонд, като че ли не изненадва по-скептично настроените анализатори.
Американските банки са обявили, че е било ясно как трябва да заработи плана наречен (M-LEC), както и е било ясно кои обекти ще имат възможност да получат финансиране. В последните няколко седмици обаче, нуждата от такъв огромен фонд е спаднала рязко, тъй като рискът от масово фалиране на структурираните инвестиционни поделения (SIV) също е намалял.
SIV поделенията, продават краткосрочен дълг като използват парите, за да купуват по-високодоходни активи, включително и американски държавни облигации. С разрастването на кредитната криза това лято, много от тези поделения, бяха изпаднали почти в несъстоятелност и дори се наложи да разпродават активи, за да покрият дълговете си. Това беше причината да бъде съгласуван специален спасителен фонд към края на октомври.
Нуждата от тази специална сметка днес е много по-малка, тъй като повечето големи банки спасиха своите SIV, като записаха активите и дълговете им в собствените си счетоводни баланси. Решението на кризата поотделно, като че ли се оказа много по-ефективен план за спасение. Самият факт, че вече не са нужни спешни мерки, ще подкрепи капиталовите пазари, когато инвеститорите се върнат от своите коледни отпуски.
Podroben
на 25.12.2007 в 08:23:37 #2Вадимир, Много си прав брато Всеки път когато не6то гадно се слу4и в Америка, останалите икономики съ6то страдат. Американците отдавна знаят едно не6то и го използват невероятно добре: хубаво е да си богат длъжник - всеки иска да ти даде пари, а ако не6тата се издънят никой не иска да фалира6, понеже няма да върне6 парите. Мом4етата от народа оба4е не ги разбират тия нета. За това в америка може6 да стане6 богат - има много тъпи хора, които изкарват сносни пари, които може6 да им взме6 по всевъзможни на4ини.
vladimir
на 24.12.2007 в 22:52:35 #1. след 11 октомври доверието в сащ силно намаля. много повеЧе хора искаха да напуснат сащ, докато да отидат там. за това правителството реши да създаде много ефтини условия за финансиране на жилища за да задържи хората. правителството знаеше, Че един ден този мехур ще се спука и яко му дупе който бъде засегнат. за да намали риска върху щатските банки, запоЧнаха да търгуват с тези хипотеки и нароЧно ги пръснаха по целия свят. сметката до тук излезе вярна - вместо да фалират само американските банки, запоЧнаха да потъват банки от други страни също, които нямат нищо общо с щатските проблеми. това задължи целия свят да спасява американските банки, което изглежда да са успяли да направят до сега. до тук ам. банки се спасиха, но остана нещо по-лошо - недоверието в американската финансова система като цяло - кой отново би купил американските хиптеки в слуЧай на нужда? .