Спасителният план на американските банки, който трябваше да успокои силно развълнуваните кредитни пазари, е бил изоставен само няколко седмици преди официалното му пускане в действие. Citigroup, Bank of America и JPMorgan Chase, бяха решили да заделят фонд със $75 млрд., който да бъде използван за изкупуване на дълг с намаляваща себестойност и така да се предотврати паниката на пазара.

Отделно от плана, много банки включително и Citigroup, си направиха свои собствени резерви, които да бъдат използвани при нови форсмажорни обстоятелства. Отказът от общия банков фонд, като че ли не изненадва по-скептично настроените анализатори.

Американските банки са обявили, че е било ясно как трябва да заработи плана наречен (M-LEC), както и е било ясно кои обекти ще имат възможност да получат финансиране. В последните няколко седмици обаче, нуждата от такъв огромен фонд е спаднала рязко, тъй като рискът от масово фалиране на структурираните инвестиционни поделения (SIV) също е намалял.

SIV поделенията, продават краткосрочен дълг като използват парите, за да купуват по-високодоходни активи, включително и американски държавни облигации. С разрастването на кредитната криза това лято, много от тези поделения, бяха изпаднали почти в несъстоятелност и дори се наложи да разпродават активи, за да покрият дълговете си. Това беше причината да бъде съгласуван специален спасителен фонд към края на октомври.

Нуждата от тази специална сметка днес е много по-малка, тъй като повечето големи банки спасиха своите SIV, като записаха активите и дълговете им в собствените си счетоводни баланси. Решението на кризата поотделно, като че ли се оказа много по-ефективен план за спасение. Самият факт, че вече не са нужни спешни мерки, ще подкрепи капиталовите пазари, когато инвеститорите се върнат от своите коледни отпуски.