Пакт за икономическо и социално развитие на страната до 2009 година подписаха премиерът Станишев, лидерите на двата Синдиката, ръководителите на Българска стопанска камара, Търговско-промишлената палата, Съюзът за стопанска инициатива, Български съюз на частните предприемачи „Възраждане", Асоциацията на индустриалния капитал, Конфедерацията на работодателите и индустриалците ( КРИБ).

Документът беше определен като безпрецедентен обществен договор за социално икономическото развитие на страната до 2009 г.

Основните политики, заложени в него целят успешната интеграция на България в ЕС и постигане на по-висока конкурентно-способност вътре в общността, за да се гарантира по-високо ниво на доходите и да се осигури по-качествено и достъпно здравеопазване и образование, коментира премиерът Сергей Станишев.

Лидерът на КНСБ, Желязко Христов видя в сключването на Пакта знак към ЕК, че на входа на Европа българските социални партньори ще припознаят и развиват идеите на Европа за социално-икономическо развитие.

От страна на работодателите шефът на БСК Божидар Данев подчерта, че за да има по-добра икономическа среда, за да има нови работни места, трябва да има ръст в икономиката.
Първо увеличаване на производството, после - на консумацията.

Позицията на работодателите е че минималната работна заплата може да стане 1000лв. когато средната работната заплата стане 2000лв.
Съотношението трябва да се регулира по пазарен механизъм и винаги минималната работна заплата да е 50% от средната.

С подписания Пакт, трите страни - бизнесът, правителството и синдикатите, показаха нова воля и нова зрялост, коментира Иво Прокопиев от КРИБ.
Той поясни, че световната икономика е голямо състезание и че ако трите партньора си пречат страната няма да има успех в глобалната конкуренция.

България се състезава със света, а не със своето минало и трябва да гледаме напред, а не да се занимаваме с малки боричкания помежду си", заяви Прокопиев.
Този договор по думите на Прокопиев не е за печалби на фирмите или по-големи заплати на заетите в тях, а е за икономическото развитие на България и дава формулата как всички могат да печелят и да успяват.

Прокопиев изтъкна още, че е важно как българската икономика ще влезе в ЕС - като опитен бял мишок, или като лидер със самочувствие, че е добро място за правене на бизнес.
Според Прокопиев България е на крачка да стане данъчен шампион в Европа, ако корпоративния данък бъде намален до 10%.
Този риск ще се изплати многократно с по-голяма събираемост на данъците, повече работни места и нови чуждестранни инвестиции в страната, поясни Прокопиев.

Ако не станем първи по данъци сега, винаги ще сме последни по доходи, заяви той и връчи на премиера флагче, на което е изписано „България-данъчен шампион на Европа! Корпоративен данък- 9.99%", препоръчвайки му да има куража за такава стъпка и на 1 януари да вдигне това флагче.