Българската икономика ще тръгне към бурен икономически растеж в края на 2014 година. Това прогнозира д-р Ивайло Янков от Института за икономически изследвания към БАН по време на пресконференция организирана от научното звено. Участие взеха още директорът на института проф. Митко Димитров, проф. Гарабед Минасян, чл. кор. проф Димитър Димитров.
Той направави извода си следствие на закономерност, проследена от икономическия институт към БАН. Според нея, когато краткосрочните задължения на фирмите изпреварят дългосрочните, тогава се забелязва икономическа експанзия. Такава е била ситуацията преди кризата от 2009 г., като след това и до момента дъгосрочните задължения на фирмите изпреварват краткосрочните, като това се очаква да се промени именно в края на 2014 година.
Към края на 2012 г. фирмите у нас дължат 167,697 млрд. лв. спрямо 163,120 млрд. лв. за 2011 г. Този размер е почти два пъти над обема на българския Брутен вътрешен продукт.
От тези задължения над 60 млн. лв. са краткосрочни, а над 90 млн. лв са дългосрочни. Увеличаването на задължнялостта на фирмите също е индикатор за икономически ръст, какъвто, макар и плах, се наблюдава през последните две години.
Друг извод от изследването е, че 18,9 % от предприятията прибягват до съкращаване на персонал вследствие на това, че не могат да съберат вземанията си.
Икономистите от БАН показаха, че темповете на нарастване на вземанията на бизнеса за първи път през 2012 г. се увеличават за сметка на темповете на нарастване на задълженията и достигат 71,181 млрд. лева.
Според проф. Минасян, прави впечатление, че фирмите, които работят за износ, са много по-стабилни от компаниите, разчитащи само на вътрешния пазар.
Икономистът отбеляза, че вземането на дълг „не е мръсна дума", като важното е как се управляват чуждите пари. Това заключение може да се направи както по отношение на фирмените финанси, така и на държавните.
На въпроса, дали предвидения в Бюджет 2014 ръст на икономиката от 1,8% е постижим, проф. Минасян отговори, че може да се постигне, а може да бъде и по-малък, и по-голям.
hellwitch
на 28.10.2013 в 14:21:54 #1Интересно къде го виждат този растеж освен в статистиката на задлъжнялостта. Аз лично бих видял ръст само ако започне оживление в строителството - откъдето и излязоха повечето безработни 2009г. А не е да няма какво да се строи, но по скоро виждам забавяне в инфраструктурата, липсата на която е основен проблем. Цялата сценка е малко като политическо бабуване на чевени шамани - та дано стане ама надали.