"Удовлетворени сме, че плановете, които се правят от 14 години, най-после ще станат реалност", заяви от ефира на държавната гръцка телевизия генералният секретар на министерството на развитието на Гърция Никос Стефану по повод на подписващото се утре в Атина тристранно споразумение за строителството на нефтопровода Бургас-Александруполис, пише РИА Новости.
Стефану добави, че петролопроводът ще стане част от големия проект за доставки на черноморски нефт от Новоросийск през Бургас до Александруполис, а след това до пазари на Европа и Америка.
"Изгодата от проекта се обяснява с ръста в търсенето на нефт в последните години. През 1996 г през Босфора и Дарданелите са били превозени 70 млн.тона нефт за година, докато за изминалата 2006 г тази цифра вече е скочила повече от двойно- 143 млн.тона нефт.
Това прави целесъобразен проекта за петролопровода, който заобикаля пролива. Но тръбата няма да конкурира пролива, а само ще го допълва като възможен маршрут", заяви още Стефану.
По думите му Бургас-Александруполис няма да се конкурира с вече реализирани проекти, в частност с нефтопровода Баку-Джейхан. "Тук конкуренция няма. Нефтопроводът Баку-Джейхан доставя на Запад азербайджански нефт, а Бургас-Александруполис ще транспортира черноморски нефт"- каза Стефану.
Тристранното споразумение между правителствата на Русия, Гърция и България за строителството на нефтопровода Бургас-Александруполис трябва да се подпише утре в Атина.
Проектът Бургас-Александруполис се очаква да създаде нов, допълнителен маршрут, който ще позволи да се транспортира нефт от черноморските пристанища до пазарите на Европа, САЩ и Азиатско-Тихоокеанския регион през България и Гърция.
Отговаряйки на въпрос, защо България все пак се е съгласила да подпише документа, помощникът на президента на Русия Сергей Приходко каза, че София се е ръководила от икономически съображения и икономическата изгода.
"Те можеха да останат и встрани от проекта", - каза Приходко, добавяйки, че в Международната проектна компания България ще има повече от 20%.
"Това е източник на допълнителни приходи за бюджета и гарантирано натоварване на пълния капацитет на Бургас", смята Приходко.
"Актуалността на споразумението е обусловена от важната роля на Русия в качеството й на стратегически енергиен доставчик в Средиземноморския регион и на Балканите, за да бъдат заинтересовани България и Гърция от транзита на руски енергоносители", допълва помощникът на руския президент.
По думите му строителството на трансбалкански нефтопровод ще позволи в огромна степен да се решат проблемите с доставката на руски енергоносители до страните от Западна Европа.
"Руската страна придава голяма важност на проекта, защото вижда в него важната роля не само във формата на тристранното сътрудничество, а го разглежда като един от най-реалистичните и перспективните от гледна точка на диверсификация на експортните маршрути на нефт", категоричен е Приходко.
Този проект, по негово мнение, ще изиграе съществена роля за повишаване на енергийната сигурност на потребителите, доставчиците, а също и в диверсификацията на експортните маршрути на каспийски нефт.