Разговаряхме с д-р Михаел Ангерер, търговски съветник в посолството на Австрия у нас.

КК: Г-н Ангерер, как оценявате икономическите отношения между България и Австрия?

Михаел Ангерер: През последните пет години икономическите отношения между България и Австрия значително се активизираха. Още преди реалното членство на България в ЕС, а особено след 1998 г. австрийски предприемачи откриха голям икономически потенциал в България и инвестираха във всички сектори. Особено висок беше ангажиментът в финансовия и застрахователния сектор, в телекомуникациите, енергетиката и търговията. Инвеститорите откриха възможност да влагат средства в недвижимите имоти.

По данни от края на 2007 година Австрия е инвестирала 5,2 милиарда евро и е инвеститор №1 в България. Успешно се развива търговията между двете страни. От 2004 до 2008 година износът на Австрия за България се удвои. Затова България се причислява към най-силните търговски партньори на Австрия. Също и българският износ в Австрия нараства, отчасти във връзка с високите австрийски и изобщо чуждестранни инвестиции в България през последните години..

КК: Възможно ли е австрийски инвеститори да се оттеглят от България заради кризата?

Михаел Ангерер: Австрийските фирми гледат практично на икономическата сфера. През текущата година те продължиха с инвестициите в страната. В хода на финансовата криза може да се очаква, че австрийските инвеститори ще проверят шансовете за успех в и извън страната. Австрийската икономика се основава на малките и средните предприятия, които са насочени към развитие на дългосрочна дейност, също и в чужбина. Нашите фирми откриват голям потенциал в новите страни членки на ЕС. Ако се затруднят условията за финансиране, австрийските фирми ще се заинтересуват от растящия пазар на България.

КК:В кои сфери е насочен интересът на австрийските фирми?

Михаел Ангерер: В последно време нараства интересът на нашите фирми към сферата на производство. Преди всичко се инвестира в производството на суровини. Има нови инвестиции в машиностроенето, производството на метали и дървесина. Използват се възможностите за производството на пластмаса и текстила. Въз основа на инвестициите в индустрията и строителството, износът на машини и материали в последно време значително нараства. Голям потенциал виждат австрийските предприемачи в доставката на технологии в транспортната и екологичната сфера.

Каква е позицията на данъчното законодателството?

Михаел Ангерер: От моя гледна точка България е данъчен рай в Европейския съюз. Ниският корпоративен данък, но и плоският данък от 10 на сто за физическите лица е изключително привлекателен за австрийските инвеститори. Във всички случаи е важно подобряването на рамковите условия за инвеститорите, като например прозрачност, подобряване на процесите в управлението и юрисдикцията, подобряването на пътната инфраструктура. Тези елементи са от решаващо значение за модернизацията на България и приближаването на стандарта на живот до средния стандарт в ЕС. От държавните органи се изисква да са честни и безпристрастни в икономиката.

КК: Могат ли възобновяемите източници да бъдат алтернатива на атомната енергия? Знаем, че Австрия залага много на тях. Има и много дискусии по този въпрос?

Михаел Ангерер: В Австрия няма атомни електроцентрали. ВЕЦ- овете на Дунав и на други реки произвеждат една значителна част от необходимата енергия. Страната ни развива и производството на енергия от вятър и от биомаса. Въз основа на близостта в топографското положение, България също може да се насочи към алтернативните източници на енергия, например с по-нататъшно изграждане на планински язовири. Участъкът по Дунав между България и Румъния предлага възможност за изграждане на две нови речни електроцентрали. Идеални са и перспективите за използване на вятъра и слънцето на производство на енергия. Заради големите гори и силното селско стопанство, използването на биомаса има голям потенциал. България би могла да покрие енергийните си потребности в голяма степен чрез възобновяемите източници и в това отношение в ЕС да бъде образец.