КК: Г-н Ангерер, как оценявате икономическите отношения между България и Австрия?
Михаел Ангерер: През последните пет години икономическите отношения между България и Австрия значително се активизираха. Още преди реалното членство на България в ЕС, а особено след 1998 г. австрийски предприемачи откриха голям икономически потенциал в България и инвестираха във всички сектори. Особено висок беше ангажиментът в финансовия и застрахователния сектор, в телекомуникациите, енергетиката и търговията. Инвеститорите откриха възможност да влагат средства в недвижимите имоти.
По данни от края на 2007 година Австрия е инвестирала 5,2 милиарда евро и е инвеститор №1 в България. Успешно се развива търговията между двете страни. От 2004 до 2008 година износът на Австрия за България се удвои. Затова България се причислява към най-силните търговски партньори на Австрия. Също и българският износ в Австрия нараства, отчасти във връзка с високите австрийски и изобщо чуждестранни инвестиции в България през последните години..
КК: Възможно ли е австрийски инвеститори да се оттеглят от България заради кризата?
Михаел Ангерер: Австрийските фирми гледат практично на икономическата сфера. През текущата година те продължиха с инвестициите в страната. В хода на финансовата криза може да се очаква, че австрийските инвеститори ще проверят шансовете за успех в и извън страната. Австрийската икономика се основава на малките и средните предприятия, които са насочени към развитие на дългосрочна дейност, също и в чужбина. Нашите фирми откриват голям потенциал в новите страни членки на ЕС. Ако се затруднят условията за финансиране, австрийските фирми ще се заинтересуват от растящия пазар на България.
КК:В кои сфери е насочен интересът на австрийските фирми?
Михаел Ангерер: В последно време нараства интересът на нашите фирми към сферата на производство. Преди всичко се инвестира в производството на суровини. Има нови инвестиции в машиностроенето, производството на метали и дървесина. Използват се възможностите за производството на пластмаса и текстила. Въз основа на инвестициите в индустрията и строителството, износът на машини и материали в последно време значително нараства. Голям потенциал виждат австрийските предприемачи в доставката на технологии в транспортната и екологичната сфера.
Каква е позицията на данъчното законодателството?
Михаел Ангерер: От моя гледна точка България е данъчен рай в Европейския съюз. Ниският корпоративен данък, но и плоският данък от 10 на сто за физическите лица е изключително привлекателен за австрийските инвеститори. Във всички случаи е важно подобряването на рамковите условия за инвеститорите, като например прозрачност, подобряване на процесите в управлението и юрисдикцията, подобряването на пътната инфраструктура. Тези елементи са от решаващо значение за модернизацията на България и приближаването на стандарта на живот до средния стандарт в ЕС. От държавните органи се изисква да са честни и безпристрастни в икономиката.
КК: Могат ли възобновяемите източници да бъдат алтернатива на атомната енергия? Знаем, че Австрия залага много на тях. Има и много дискусии по този въпрос?
Михаел Ангерер: В Австрия няма атомни електроцентрали. ВЕЦ- овете на Дунав и на други реки произвеждат една значителна част от необходимата енергия. Страната ни развива и производството на енергия от вятър и от биомаса. Въз основа на близостта в топографското положение, България също може да се насочи към алтернативните източници на енергия, например с по-нататъшно изграждане на планински язовири. Участъкът по Дунав между България и Румъния предлага възможност за изграждане на две нови речни електроцентрали. Идеални са и перспективите за използване на вятъра и слънцето на производство на енергия. Заради големите гори и силното селско стопанство, използването на биомаса има голям потенциал. България би могла да покрие енергийните си потребности в голяма степен чрез възобновяемите източници и в това отношение в ЕС да бъде образец.
kozlodoev
на 16.10.2008 в 01:01:46 #13Tax haven не се превежда като 'данъчен рай', макар и да звучи подобно. Поне един полуграмотен няма ли да се намери да го оправи?
VLOTI
на 16.10.2008 в 00:30:42 #12Mike , не давай за пример Германия. Тя е богата. Ако ние имаме техните безработица и икономически растеж за нас ще е катастрофа. Само още по-високи данъци ,които да спъват растежа ни ни липсват.
VLOTI
на 16.10.2008 в 00:26:28 #11@ Mike Пуснато на: 15.10.2008, 15:34 Масовата ставка по ДДС е минимум 15% в ЕС. Осигровките у нас са чист данък. Плащаш колкото ти кажат ,след време ти изплащат колкото си решат. Сегашните пенсии не се изплащат от внасяните осигуровки. Сегашните пенсии се плащат основно от бюджета. Данъчен рай е Сингапур ,Ирландия или Монако. Освен това и квазиданъците и разни такси и таксиччки са много и много големи (например плащаните от мобилните оператори). Въпреки 10% плосък данък върх доходите ,10% КД у нас данъчната тежест е голяма. Масларова лъже ,че осигурителната тежест не била тежест. Ако тя се намали няма да се укрива толкова и приходите няма да намалеят. Половината време (почти) работим за държавата и половината за нас.
VLOTI
на 16.10.2008 в 00:26:28 #10@ Mike Пуснато на: 15.10.2008, 15:34 Масовата ставка по ДДС е минимум 15% в ЕС. Осигровките у нас са чист данък. Плащаш колкото ти кажат ,след време ти изплащат колкото си решат. Сегашните пенсии не се изплащат от внасяните осигуровки. Сегашните пенсии се плащат основно от бюджета. Данъчен рай е Сингапур ,Ирландия или Монако. Освен това и квазиданъците и разни такси и таксиччки са много и много големи (например плащаните от мобилните оператори). Въпреки 10% плосък данък върх доходите ,10% КД у нас данъчната тежест е голяма. Масларова лъже ,че осигурителната тежест не била тежест. Ако тя се намали няма да се укрива толкова и приходите няма да намалеят. Половината време (почти) работим за държавата и половината за нас.
TuMOK
на 16.10.2008 в 00:04:12 #9Лицемера иска да се ползва от евтиния труд на българите, но предпочита да се разхожда по чистите улици на Виена.
Mike
на 16.10.2008 в 00:01:42 #8Нешо, по цял свят държавната пенсионна осигуровка работи на тоя принцип - с твойте вноски се плащат пенсиите на сегашните пенсионери. Ако не доживееш пенсия, гориш. Ако живееш 100 години, сигурно ще си на кяр. Къвто зар ти се падне... Ако искаш осигуровка лично за тебе, респ. за наследниците ти, отиваш при произволна частна застрахователна компания или осигурителен фонд, пазариш се с тях и каквито условия се споразумеете, такова ще е. Ако искаш внасяй по 1000 евро на месец и накрая ще имаш 10 000 евро пенсия. Ако искаш няма да имаш пенсия, ще си получиш парите накуп след Х години. Както се спазарите. Само че по цял свят хората, макар и да бучат за социалните и пенсионни осигуровки, си ги плащат и не са на принципа "Бе кво да плащам, кат може накрая да не зема нищо". И го правят не от кеф, а по една проста причина - длъжни са. По закон. И това се спазва.
нешо
на 15.10.2008 в 19:43:25 #7Мики-в България мъжете се пенсионират на 65 години.Средна продължителност на живота на мъжете у нас-69 години.Значи получават пенсия само 4 годиин,а се осигуряват поне 40.Тези пари потъват някъде.Затова и никой не иска да плаща пенсионините осигуровки.Виж ако се премине изцяло към лична вноска и цялата сума по осиугуровката се внася по тази вноска всеки ще иска да се осигурява на реална заплата,защоот при пенсиониране тези пари ще отиват само за него,а при смъртта му ще ги получат наследниците.
posetitel
на 15.10.2008 в 18:22:15 #6г-жо Ангерер, МОЛЯ !!!!! отворете Евростат погледнете ВНИМАТЕЛНО цифрите там не бързайте, хайде сега ми кажете пак какъв РАЙ е България
Mike
на 15.10.2008 в 16:34:30 #5Влоти, нямаш ни най-малка представа за какво говориш. Няма никаква (задължителна) директива на ЕС за 15% ДДС, защото в повечето страни той е повече. В Германия преди 2 години го вдигнаха от 16% (което също е над споменатите от тебе 15) на 19%, колкото е в момента. В другите държави също се движи м/у 16% и 20%. Осигуровките пък нямат нищо общо с данъците, тях също ги има по цял свят. Разбира се по цял свят ги псуват, но тва не ги прави "чисти данъци". Тва че на тебе ти се вижда много и не виждаш никаква пряка файда от пенсионна осигуровка... винаги е така, идеята на пенсионната осигуровка е да я видиш кат одъртееш... За справка в Германия пенсионната осигуровка е 20%, като се плаща 50:50 от работодател и работник. В БГ се плаща 60:40 за работодателя. Също за справка в Германия ДОД, който в БГ е 10% плосък, е силно стъпаловиден, така че със средно висока заплата плащаш около 35-40% данък (само данъка на дохода!). Така че айде не говори числа наизуст...
Gogata
на 15.10.2008 в 16:04:29 #4България е с най ниската пряка ставка на копроративен данък в ЕС и толкова.... Иначе си е по-скоро данъчен ад, в който органите по приходите са свръх некомпетентни и по скоро пречат на бизнеса отколкото да му съдействат в името на главната им цел повишаване на събираемостта.
Zlayer
на 15.10.2008 в 13:38:00 #3България е най-смотаната държава в ЕС ... рай е за крадците - за никой друг...
VLOTI
на 15.10.2008 в 12:54:06 #2Не съм чел статията ,а само заглавието. България не е данъчен рай. Държавата прибира почти половината от всяко заработено левче. Преразпределението на БВП ,чрез бюджета е 45%. Осиугровките са почти 34%. Те не са осигуровки ,а чист дънък. ДДС е 20% ,а Брюксел разрешава да е 15. България не е никакъв рай ,каму ли данъчен. Трябва да се намали осигурителната тежест ,ДДС да е 15% ,да отпадне данък дивидент ,ЕТ също да се облагат с 10%...
ФАЗАН
на 15.10.2008 в 12:23:26 #1Ей, това за язовирите ме кефи. Повече язовири, повече риба...