Всичко е точно както подозираха медиите. Кай - Уве Рике загуби поста си шеф на Deutsche Telekom. За негов наследник е обявен Рене Оберман. Новият шеф е изправен пред стари проблеми: трябва да удовлетвори едновременно американските инвеститори, финансовия министър на ФРГ (държавата е най-големия акционер в Дойче Телеком) и профсъюзите. Освен това да възпре бягащите главоломно клиенти. Но в крайна сметка значение ще има стойността на акцията на компанията, пише днес електронното издание на Die Welt.

Вчера на извънредно заседание надзорният съвет на Deutsche Telekom, Оберман бе избран за новият „мистър Т". Това е може би най-трудната професия в Германия: нова серия на „мисията невъзможна". Надали Оберман не съзнава деликатната ситуация. Защото в крайна сметка Рике не бе сторил никаква по-сериозна грешка в управлението. Чисто и просто той попадна в битка на интереси. Същото заплашва да сполети и Оберман. Deutsche Telekom се е превърнал в неуправляем гигант.

Проблемът с баланса между управители и собственици не е най-сериозният, който Оберман има да решава. Далеч по-заплашителен е фактът, че клиентите масово отстъпват. До този момент на годината, загубите „в жива сила" надвишават 1.5 милиона души. Въпреки новите изгодни тарифи загубите се задълбочават. Някои от клиентите нямат нищо против телеком, чисто и просто напълно се отказват от стационарни телефони и ползват мобилни услуги, или ако се наложи - Интернет.

Повечето клиенти обаче предпочитат конкурентите на Deutsche Telekom: Arcor, Hansenet и Versatel, които предлагат същите услуги на по-добри цени. Пазарът оцени акциите на концерна на 10% по-малко спрямо август, когато Рике трябваше да признае, че конкурентноспособността е спаднала драматично и това ще се отрази на печалбите през 2006 и 2007.

Обаче можеше ли ситуацията да бъде различна? Германското правителство бе последователно в желанието си да премахне монополната позиция на DT и да насърчава конкуренцията. Това, което в останалата част на Европа се случва чрез либерализиране, в Германия стана чрез принуда от страна на правителството: Телекомът да остави безпрепятствено конкурентите си да оперират в мрежата. Резултатите са налице.

Няма да бъде леко на новия шеф. Той заяви вчера следното: „Рамковите условия в бъдеще ще останат тежки".

На още няколко момента трябва да се обърне внимание. Първият е „вътрешната безработица" в Deutsche Telekom. В момента в концерна работят 80.000 души. Половината са чиновници. Останалите са дългогодишни сътрудници. Всички те излизат скъпо на фирмения бюджет. Въпреки това от 1995 г. насам 10.000 души годишно бяха уволнявани. Който не искаше да си ходи по социалните програми, бе изпращан в поделението Vivento, където действително нямаше никаква работа. Рике мислеше за съкращения на 32 хиляди души до 2008 г. Когато - изглежда преценил наново - Рике преди седмици говореше за уволнения на 45.000 души, се стигна до крах.

Другият е „шизофреничката държава". След много продажби, ФРГ притежава чрез държавната банка KfW около 32 % от Телеком. Без държавата в мениджмънта на дружеството няма да се мине, това е ясно. Но държавата е противоречива в становището си - от една страна иска изплащането на високи дивиденти по акциите, от друга страна е против масовото съкращаване на работници.

В заключение: Оберман ще запази поста си, единствено ако успее да повиши стойността на акциите на Deutsche Telekom. След като Blackstone придоби 4.5 % от акциите на телеком срещу 2.7 милиарда евро, бъдещето на ръководния пост стана още по-несигурно. Сега борсовата стойност на DT е 57 милиарда евро. Ако акциите паднат още, финансовите инвеститори ще могат да си позволят враждебно поглъщане на един от етикетите на Германия.

Изглежда новият шеф Оберман има само два варианта за кариера като ръководител на Deutsche Telekom: спасител на бял кон, или поредният мениджър, опитващ се да ръководи нещо толкова голямо, че не може да се управлява.