Добивът и производството на петрол и петролни продукти в Русия е ударил рекордната си стойност за периода след разпадането на Съветския съюз, въпреки че страната изигра решаваща роля за подкрепата на решението на ОПЕК+ да понижи добива, пише Ирина Слав за Oilprice.com.
През миналата година страната е добивала по 11,25 млн. барела дневно суров петрол и кондензати, което е с почти 100 хил. повече от предходната година, показват данните на местното министерство на енергетиката. "Новият рекорден добив показва, че една от ключовите страни в ОПЕК+ и със сигурност стратегически играч в лагера извън петролния картел не е спазила споразумението за понижаване на добива през 2019 г.", коментира Слав.
Тактиката на понижаване на добива е нещо, срещу което руските енергийни компании винаги са протестирали, тъй като тя осигурява по-голям пазарен дял на американските производители.
Официално Русия изтъква различни причини за увеличаването на добива. Сред тях са тежките метрологични условия, проблемите със замърсения петрол и увеличаването на производството на кондензиран газ (което трябваше да бъде изключено от официалните данни).
Разбира се, през декември миналата година Русия обеща да понижи още повече добива си - със 70 хил. барела през първите три месеца на 2020 г. В сметката обаче няма да влиза производството на кондензирани продукти, което вероятно означава, че на практика тя ще увеличи добива си, докато номинално е в границите на споразумението със страните от ОПЕК.