С население, което е намаляло с около 2,5 милиона души от 90-те години на миналия век досега, България се изправя пред риск, който вече оказва значително влияние върху икономическия растеж и пазара на труда.

Според доклад на Съвета за икономическа анализи демографските тенденции са причинили загуба от около 0,9 процентни пункта от годишния растеж на БВП след 2009 г. - това е почти половината от общия годишен растеж на икономиката през последното десетилетие.

У нас виждаме фаталната комбинация от ниска раждаемост, висока смъртност и значителна емиграция на трудоспособно население. Първите две премахват 0,6% от растежа, а третото - 0,3%.

Ръководителят на мисията на МВФ: Данъчната и пенсионната системи не събират достатъчно приходи

Ръководителят на мисията на МВФ: Данъчната и пенсионната системи не събират достатъчно приходи

България е правно и технически готова за влизане в еврозоната през 2025 г., заяви Жан-Франсоа Дофен

България е сред страните в Европейския съюз с най-ниска продължителност на живота - 74,2 години, в сравнение със средно 80,6 години за ЕС. Високата смъртност и застаряващото население водят до сериозен недостиг на работна ръка, който тепърва ще оказва все по-голям натиск върху пазара на труда.

Тази тенденция не само намалява производителността, но и изправя страната пред сложни предизвикателства, свързани с финансирането на пенсионната система и поддържането на социалните услуги, става ясно от доклада.

Терминал 1 и Терминал 2

Значителна част от демографските проблеми в България произлизат от продължаващата емиграция, която достига своя връх между 2012 и 2019 г. Говорим за годините след отварянето на трудовия пазар на ЕС за българи.

Това е период, в който страната губи не само млади и образовани кадри, но и значителна част от работоспособното си население. В резултат се забавя развитието на ключови икономически сектори и води до намаляване на потреблението и инвестициите.

Прогнозата на НОИ: Държавната пенсия ще става все по-неадекватна

Прогнозата на НОИ: Държавната пенсия ще става все по-неадекватна

Политици са разбалансирали ДОО, а възможните решения ще са тежки за работещите или за пенсионерите

През последните години, по време на пандемията от COVID-19, експертите наблюдават частично завръщане на българи от чужбина, както и приток на украински бежанци, които временно облекчиха демографския натиск. Въпреки това, ако тенденциите на емиграция не се обърнат трайно, икономиката ще продължи да изпитва сериозен недостиг на човешки капитал.

Все по-възрастово зависими

Един от най-големите икономически рискове, свързан с демографските тенденции, е нарастващият коефициент на възрастова зависимост. Това съотношение между икономически активното и неактивното население продължава да расте.

От доклада става ясно, че ако не се предприемат ефективни мерки в периода до 2035 г., икономиката на България ще изпитва все по-сериозни затруднения с обезпечаването на трудовите ресурси, необходими за поддържането на устойчив икономически растеж.

Прогнозите сочат, че след малко повече от десетилетие демографският натиск ще се засили още повече, ако настоящите икономически политики не бъдат променени.

Какво можем да направим?

Според експертите единственият начин България да избегне демографски и икономически колапс е чрез стратегическо и координирано действие.

  • Това включва политики по раждаемостта като "насърчаване на социални норми за семейства с три деца", увеличаване на предлагането на организирани дневни грижи за деца, финансови стимули и данъчни облекчения.
  • Експертите предлагат облекчено облагане и на доходите на преместилите се да живеят у нас на фона на мерки, които да стимулират трудовия пазар и така да намаляват заминаващите на работа в чужбина.
  • Застъпени са и здравни политики, за които се говори по други поводи от години - подобряване на достъпа до здравни грижи, разширяване на обхвата им и увеличаване на превенцията.