Днес директорът на Федералния резерв Бен Бернанке заяви, че е приключил с намаляването на лихвените нива за сега и изрази загриженост за инфлационния ефект от обезценяването на долара, който е свалил 16% от стойността си спрямо еврото на годишна база.

„Резервът работи в тясно сътрудничество с Министерството на финансите, наблюдавайки развитието на ситуацията на валутните пазари и осъзнава резултата от спада на долара върху инфлацията и очакванията за цените", заяви Бернанке в своето първо публично изказване от два месеца насам.

Според него лихвените нива са „добре позиционирани", за да подпомогнат растежа и стабилността на цените.

Доларът се качи с повече от цент към еврото, а цената на златото отбеляза спад от $14 след изказването му. Основният лихвен процент беше понижен с 3.25% от септември до 2%, за да се намалят негативните последствия върху икономиката от кредитната криза.

Бернанке говори по сателитна връзка на Международната валутна конференция в Барселона, Испания. Неговото изказване беше последвано от изказвания на президента на Европейската централна банка Жан Клод Трише, на управителя на Японската банка Масааки Шикавара и на директора на Испанската банка Мигел Ордонез.

Коментарът на Бернанке идва в момент, когато Фед е оптимистично настроен, че инфлацията е овладяна и растежът на икономиката ще се увеличи, след като беше натиснат надолу от скока на цените на бензина, който компенсира допълнителните приходи за икономиката от близо $100 милиарда, резултат от данъчните облекчения в САЩ. Това доведе до повишаване на инфлационните очаквания и засили вниманието на Фед към проблема.

След изказването на Бернанке доларът се покачи до $1.5444 за евро от $1.5607 преди това, суровият петрол отбеляза спад до $126.17 за барел спрямо $127.98 преди това, а облигациите поскъпнаха.

Според директора на Фед обвързването между отговорността за стабилността на цените и максимално ниво на заетостта ще „бъде ключовият фактор, който да подсигури стабилността на долара и да повиши стойността му."