По повод изявлението на ексминистър Джевдет Чакъров, че на Интернет страницата на МОСВ на 26 февруари 2009 г. медиите са били информирани за писмото на Европейската комисия от 23 февруари 2009 г., пресцентърът на МОСВ прави следното опровержение в разпространено до медиите съобщение.

В писмото от Европейската Комисия от 23 февруари 2009 г., представено от министър Дянков на брифинг в неделя, става дума за това, че  при възлагане на строителни дейности по проекти, изпълнявани по програма ИСПА в сектор „Околна среда", са използвани процедури за пряко договаряне по Закона за обществените поръчки, което е в разрез с правилата на програмата. То е адресирано до Одитния орган в Министерство на финансите и в него се алармира, че практиката за пряко договаряне при възлагане на процедури по обществени поръчки, превърната в норма, противоречи на европейското законодателство и ограничава конкуренцията. Чрез това писмо Европейската комисия отправя искане, Oдитният орган спешно да разследва процедурите на пряко договаряне, проведени от МОСВ при възлагане на обществени поръчки за строителство, и да бъдат предложени от българската страна адекватни финансови корекции.

Нека припомним, че на извънредна пресконференция вчера премиерът Бойко Борисов обяви, че правителството на Сергей Станишев е скрило четири предупредителни писма на Европейската комисия - две по оперативна програма „Околна среда" и две, касаещи прякото договаряне по предприсъединителната програма ИСПА.

В пресконференицята участваха още вицепремиерът Симеон Дянков, министърът на околната среда и водите Нона Караждова и секретарят на Съвета за управление на еврофондовете Юлияна Николова.

Заради скритата кореспонденция може да загубим 15-20 процента от европейските пари, защото Брюксел не вярва на сълзи", заяви премиерът. Той уточмни, че в момента правителството преговаря с Европейската комисия и обмисля да се самосанкционира с посочения от Борисов процент. Писмата са предупреждавали за нередности по проектите по двете програми, но не са били заведени в деловодството на институциите стана ясно още на пресконефренцията.

По-късно бившиятекологичен министър разпросрани съобщение до медиите, в което казва, че писмата до МОСВ са публикувани веднага на интенет страницата на ведомството и докато той е ръководил екологичното министрество винаги е давана гласност на тази кореспонденция чрез оповестяването й в прессъобщения до медиите и на интернет-страницата на министерството.

В позицията на ексминистър Чакъов се казва още, че "за споменатото днес като "укрито писмо" на ЕК от 23 февруари 2009 година е информирано в прессъобщение от 26 февруари, което и в момента фигурира на интернет-страницата на МОСВ. В него се посочва, че по отправената препоръка от страна на ЕК да бъдат решени въпросите със собствеността във ВиК сектора и с неговото ефективно управление, във връзка и с изпълнението на Оперативната програма "Околна среда", МОСВ и МРРБ започват подготовка на законодателни промени. В последствие беше изработена и национална позиция за сектора, за която официално, чрез тогавашния вицепремиер по усвояването на еврофондовете г-жа Плугчиева беше информирана Европейската комисия. В последствие на базата на тази позиция от предишния парламент бяха приети промени в редица закони, свързани с управлението на ВиК сектора."

В днешното съобщение на МОСВ обаче се твърди, че съобщението до медиите, публикувано на страницата на МОСВ на 26 февруари 2009 г. се отнася за друга кореспонденция между Европейската комисия и българските власти, в която става дума за необходимостта от въвеждане на промени в закона за собствеността на ВиК системите. В това съобщение не се и споменава, че Европейската комисия е изпратила препоръки към България за проектите по ИСПА с писмо от 23 февруари 2009 г.

Освен това от МОСВ твърдят, че в последното писмо на ЕК, изпратено до министър Дянков на 8 януари 2010 г., изрично се упоменават именно тези препоръки от февруари, свързани с практиката за пряко договаряне при възлагане на процедури по обществени поръчки за проектите по ИСПА, по които ЕК не е получила отговор.

И това дава повод на ведомството, ръководено от Нона Карджова, да публикува и трите писма:

от 23 февруари 2009 г.,

от 26 юни 2009 г.,

от 8 януари 2010 г.