Само 6 от 10 работници са осигурени върху реалните заплати, които получават. Оценката на недекларирания доход по анкетни данни показва, че около 35% от работещите по трудов договор получават по-високи от декларираните доходи и той представлява между 40-50% повече от официалната работна заплата за страната - за 2005 г. в размер на 310 лв.

Делът на работещите, които изобщо не са осигурявани социално и здравно, също е твърде висок - трима от всеки 10.

Това се казва в становище на Икономическия и социален съвет на тема „Неформалната икономика и мерки за ограничаването й", което беше представено днес, на специална пресконференция.

Най-висок относителен дял на работещите без трудови договори има в строителството (29,7%) и в услугите (26,7%), докато в промишлеността той е 16,7% по данни от 2004 г.

Едни от най-важните фактори за поява на неформална икономика са данъчната и социално-осигурителната тежест. В същото време редица изследвания показват, че предприемачите преминават в сенчестата икономика, не толкова за да избегнат данъците, а за да се отърват от бюрокрацията и корупцията.

Тревожен остава според ИСС процентът на нерегистрираните заети в селското стопанство - близо 75% през 2002 г. и 55% през 2005 г.

В становището си ИСС посочва, че основното предизвикателство за рязкото намаляване на този относителен дял е необходимостта от включването на селските стопани и техните земи в регистри, позволяващи им да получават европейските специализирани фондове за селското стопанство.