Последното негодувание дойде миналата седмица, когато Агенцията за опазване на околната среда (EPA) публикува новия си стандарт за озона, първична съставка на смога. Администрацията (на Буш) повиши стандарта за чистота на въздуха, на който регионите трябва да отговарят, от 84 ppm до 75 ppm, което изглежда като прогрес, преди някой да се сети, че екипът от независими специалисти на EPA препоръча стандарт не по-висок от 70 ppm. По-високият стандарт, поставен от EPA, няма да има възможността да предпази американците от увреждащия ефект на озона, който влошава астмата, пречи на белите дробове, убива податливата част от населението.
Пренебрегването на науката не е нещо ново за Буш, но в този случай той пренебрегна и Върховният съд на САЩ. EPA искаше да включи по-строги вторични стандарти по време на сезоните на растежа, с цел да се предпазят горите и насажденията от озона, който забавя ръста на растенията и изсмуква влажността от почвата. Алармиран за цената, която това би наложило на замърсителите, Офисът на Белия дом по бюджета и мениджмънта изпрати писмо до администратора на EPA Стефан Джонсън, казвайки, че EPA не може да наложи подобни лимити без да се отчете техният икономически ефект. Това е съвсем невярно, единодушно решение на Върховния съд от 2001 постанови, че EPA не е длъжна да взема предвид разходите в наредби, касаещи чистотата на въздуха - а само научните основи. EPA не искаше да се огъне и настоя на своето, тогава Белият дом изпрати грубо писмо, казвайки, че президентът е наложил властта си над решението на агенцията: вторичният стандарт е изключен.
Администрацията, на практика, изглежда си е направила навик от пренебрегването на Върховния съд. В същия ден, в който EPA публикува разводнения след това стандарт за озона, депутатът в Камарата на представителите Хенри Ваксман изпращаше писмо до Джонсън със запитването, защо опитите на агенцията за енергична борба с парниковите газове „ефективно се спрат"? Миналият април съдът постанови, че EPA е длъжна да регулира въглеродния диоксид и другите газове, свързани с глобалното затопляне. Комисията за правителствен надзор и реформи на Ваксман, която вече разследва необяснимия отказ на EPA да позволи на Калифорния да регулира парниковите емисии от превозните средства, сега ще проверява и отказа й да намалява CO2 в цялата страна.
Можем да продължим да изброяваме нехайните злоупотреби с властта, но каква полза? Буш е имунизиран срещу критики, зачерква всяко постановление на съда и не се влияе от научните доказателства. Има само една спирачка на неговата власт, която той няма да може да избегне: краят на мандата му. Жизнено важно е гласоподавателите да го заменят с някой друг, който вземе обратния курс от невероятните атаки върху общественото здраве и околната среда колкото се може по-бързо.