Изчисляваният размер на сивата икономика у нас е дискусионнен. Посочват се цифри от около 30% в някои сектори, като туризма, наемането на недвижимост и други делът може да е по-голям, а на други места да е значително по-малък. На това мнение е Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.

По неговите думи интересен пример би било да бъде сравнен размерът на сивата икономика у нас и в Румъния според данните на Евростат.

"Има метод, по който сивата икономика се добавя към брутния вътрешен продукт (БВП). Така например, ако тази година имаме БВП от 100 милиарда лева, то близо 10 милиарда лева са сива икономика. Тоест националната статистика включва десетина процента", посочва той в интервю за BloombergTV България.

Експертът посочва, че в Румъния този размер към БВП е значително по-голям - 22 на сто. Той посочва, че това се е случило, когато северната ни съседка влезе в икономическа криза през 2009 година и тъй като няма валутен борд, като у нас, не е имала валутен резерв.

В крайна сметка Букурещ е принуден да търси помощ от Международния валутен фонд. А той от своя страна поставя условия за намаляване на дефицита спрямо БВП.

"Тогава Румъния започна да прави преоценки на сивата си икономика, добави голям процент към БВП като делът на сивия сектор, добавян към резултатите от светлата икономика, фактически се удвои", обяснява Безлов.

"Именно тогава Румъния изпревари България като станахме най-бедната страна в ЕС, отчитайки показателя БВП на глава от населението. А оттук нататък растежът на Румъния, съпоставян към по-голяма база, изглежда още по-внушителен и разтваря още повече ножицата между нас и тях", казва още експертът.

Безлов обаче посочва, че обективно погледнато България не е по-бедна от Румъня.