Европейският съюз е готов да предложи доброволно намаляване на използването на природен газ от страните членки с 15% от следващия месец поради опасения, че Русия може да спре доставките на енергия, предава Bloomberg.

Тази идея и цел ще бъде включена в регламент, придружаващ план за намаляване на търсенето, който Европейската комисия трябва да представи, за да се справи с потенциално цялостно прекъсване от Москва.

Мярката ще е задължителна, ако ситуацията се влоши и доброволните ограничения са недостатъчни, според трима дипломати от ЕС.

Съгласно своя план, който е наречен "Пестете газ за безопасна зима", ЕК планира да препоръча стъпки, които включват намаляване на отоплението и охлаждането, както и пазарни мерки. Около 1,5% от брутния вътрешен продукт на региона е изложен на риск в случай на сурова зима, според проектооценка на комисията, цитирана от медията. Най-голямото предизвикателство пред ЕС тази зима е да осигури достатъчно доставки на газ.

Спирането на доставките на руски газ ще намали БВП на ЕС с 1,5% в най-лошия сценарий

Спирането на доставките на руски газ ще намали БВП на ЕС с 1,5% в най-лошия сценарий

Най-голямото предизвикателство пред блока преди зимата е да осигури достатъчно запаси от газ

Комисията се готви за вариант в който Русия няма да възобнови пълните доставки по тръбопровода "Северен поток 1", който беше затворен от по-рано този месец за ремонт, каза комисарят по бюджета Йоханес Хан във вторник. Тръбопроводът течеше с около 40% капацитет преди началото на ремонта.

Ограниченията на руските доставки засегнаха 12 държави-членки и накараха Германия да повиши предупреждението си за риск от недостиг на газ до второто най-високо ниво миналия месец. Общите потоци от Русия през юни са били с 30% по-малко от средното за 2016-2021 г.

Планираният регламент ще даде на комисията правото да обяви тревога в целия съюз, ако има значителен риск от сериозен недостиг при предлагане или скок на търсенето.

Мярката ще се нуждае от одобрение от страните членки, което комисията може да поиска още следващата седмица по време на извънредна среща на енергийните министри.

По-голямата група държави се противопоставят на задължителните съкращения с аргумента, че националните власти вече имат планове за извънредни ситуации и ще намалят търсенето, независимо дали са задължени на по-висока инстанция.