Решението на ЕЦБ влиза в сила от 13 май 2009 г., като освен това от банката намалиха лихвата по пределното кредитно улеснение с 50 базисни пункта, до 1.75 на сто.
А лихвата по депозитното улеснение остава непроменена на ниво от 0.0-0.25 на сто.
На пресконференцията след заседанието президентът на ЕЦБ Жан Клод Трише заяви, че основната лихва е достигнала "подходящи", но нивото от 1% не е минимум.
Освен това като се очакваше банката е решила да удължи срока на отпусканите кредити от 6 на 12 месеца.
Трише каза, че банката започва политика на количествени улеснения, която ще включва изкупуването на конвертируеми дългови книжа (облигации, гарантирани с ипотеки или заеми на публичния сектор), като ще съобщи повече подробности след заседанието за определяне на монетарната политика на 8 юли.
ЕЦБ е решила, че Европейската инвестиционна банка ще бъде контрагент по операциите за парични улеснения.
Според президента на ЕЦБ данните дават знаци за стабилизиране, въпреки че спадът на икономиката на еврозонатапрез първите три месеца на годината е бил много по-сериозен от очаквания.
Трише очаква инфлацията да остане под 2% до края на тази година, като забавянето на ръста на цените ще доведе, според него, до възстановяване на търсенето през 2010 г.
Председателят на ЕЦБ Трише каза, че решенията от днес са били взети единодушно, като според него по програмата за количествени улеснения може да бъдат гарантирани средства от около 60 милиарда евро.
Тази сума е много по-малка от еквивалентните в САЩ и Великобритания, което заедно с по-високата лихва, оказва подкрепа на еврото и след пресконференцията на Трише единната валута поскъпва с 0.67 на сто, до 1.3420 долара.
Доню Д. Донев
на 08.05.2009 в 10:56:06 #2Въпреки знанията и жизнения ми опит, аз продължавам да се удивлявам на заблудите и невежеството около финансовата криза. Дори на хора с интересни виждания и мнения, между които сте и вие, г-н Добри Божилов. Затова продължавам да повтарям: "Е, не. Разбирам защо е така - да се коментира какво ли не, без да се знае за какво става дума /горе долу като в описания случай от Достоевски в "Братя Карамазови"/, но като репресиран николапетковист от репресирано семейство, научен да отстоява истината, доброто и справедливостта, немога да се примиря с това положение на нещата. За да се разбере същността на финасовата криза трябва да се познава същността на паричната система от дългов тип с частично покритие. А тя е нещо ужасно и в крайна сметка сама по себе си неизбежно води до ужасни последствия. Тази финансова система от появата си през 1694 г. в Англия по време на Вилхелм дьо Оранж до сега води подмолна борба за завладяване и контролиране на всичко и всичко, много пъти е успявала, много пъти се е проваляла, но упорито се опитва да се наложи, въпреки в крайна сметка пълната си безперспективност. Та цялата история на САЩ фактически е борба за отърваването от тази парична система, седем пъти са се спасявали, ама този път май наистина загазиха. А всички мерки и на Буш, и сега на Обама, са палиативни и само разсрочват пълния срив. Дано в този тежък период се появят наистина по-ефективни решения. Какви - известно е и от теорията, и от практиката и в макро, и в микромащаби. Всъщност вместо да да описвам нещата, по-добре е да дам малко адреси за начално запознаване с проблема - може пък някой и да се заинтересува каква е истината. Още повече, че като гледам, даже във vbox7 са се появили неща с български субтитри на тази тема. http://www.vbox7.com/play:9d8370b7 http://www.vbox7.com/play:9d8370b7 http://malchish.org/lib/economics/Plus_5.htm http://magov.net/blogs/item/35/ http://knukim-edu.kiev.ua/ Е, стига толкова като начало, а накрая ето и един оригинал - издание на чикагското подделение на Федералния резерв: http://en.wikisource.org/wiki/Modern_Money_Mechanics "
Добри Божилов
на 08.05.2009 в 09:25:30 #1Печатницата тръгва...