8.2 млрд. евро е стокоомбенът между България и Германия през 2018 г. За последното десетилетие общо три пъти българският износ изпреварва вноса от Германия. Това става през 2013, 2017 и 2018 г.

Данните представи главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Митко Василев на икономическия форум за България.

По думите му, когато в България се говори за Германия, то това значи най-големият европейски партньор и един от стратегически важните инвеститори. 94% от германските инвестиции в България са концентрирани в областта на търговията, преработващата промишленост и финанси.

66% от германските инвестиции минават през Австрия, през Италия, през Холандия - 10%, Унгария и Швейцария.

Над 14% от всички чуждестранни инвестиции са в сектор търговия, ремонт на автомобили и мотициклети. 11 на сто са в областта на преработващата промишленост и около 2% - финанси и застраховане.

Немските компании предпочитали да работят в България

Немските компании предпочитали да работят в България

Взаимоотношенията между двете държави са отлични

Германските инвестиции имат влияние в 16 от всички 28 региона в страната. Най-осезаемо е влиянието в София-град, София-област, Пловдив, Варна, Габрово, Русе и Пловдив.

В рамките на Европейския съюза България е на 21-ва позиция, а в световен мащаб от 234 държави, страна ни е 41 място в търговско-икономическите отношения на Германия.

Износът на България към Германия нараства почти 12% всяка година, докато вносът от Германия е 9%. В заключение Митко Василиев заяви, че положителни са тенденциите в търговията между България и Германия и се отчита значението на немските инвестиции в експортно ориентираните производствени сектори.

Борисов очаква тежки последици от Брекзит

Борисов очаква тежки последици от Брекзит

Премиерът очаква тежки сътресения от излизането на Великобритания от ЕС

Немските бизнесмени и инвеститори са социално отговорни и провеждат социални политики, плащат данъци и такси, работят в светлия сектор на икономиката, идват бавно, информират се внимателно и когато се настанят, те остават устойчиви в страната, каза още той.

На свой ред ръководителят на фондация "Ханс Зайдел" Богдан Мирчев посочи, че без политическата стабилност и устойчивото развитие на България едва ли страната ни би могла да има ръст от германски инвестиции, така и ръст на българската икономика.