100 гигавата - това са 100 ядрени реактора като тези в Козлодуй. Подобна мощност ще стои на сянка в складовете из Европа към края на 2023 г. Стария континент изкупува огромно количество китайски соларни панели, след като през последните 2 години видя от първо лице как геополитическите процеси могат да ударят по енергийната сигурност, пише в свой материал Quartz.
Контекст: След като Русия спря газовите доставки миналата година, Европа започна да изкупува втечнен газ от САЩ, както и термопомпи и соларни панели от Китай. На практика, през 2022 г. континентът удвои соларния си капацитет. За това спомогнаха и относително ниските цени. За Пекин европейският пазар е важен, защото САЩ спряха вноса на стоки, произведени в регионите, където КНР репресира мюсюлманското малцинство.
Така от Китай дойдоха над 90% от новите соларни панели - при едва 37% през 2018 г.
Детайли: В момента неинсталирани в Европа стоят панели с обща мощност от 40 GWdc и стойност от 7 млрд. евро. Според норвежката консултантска компания Rystad Energy, обаче, до края на годината те ще достигнат 100 GWdc.
Под 10% е делът на вноса от Малайзия, Япония, Тайван и САЩ.
От друга страна: На практика Европа е зависима от китайския соларен внос, коментира старши анализаторът в Rystad Мариус Мордал Бакке.
Това е проблем, защото Пекин не се отличава от Москва в това, че показва склонност да използва икономиката като външнополитическо оръжие. Така наличието на много оборудване на склад на теория може да омекоти удара при евентуално политически мотивирано спиране на вноса, но е факт, че Европа няма капацитета по отношение на материалите, които се влагат в соларните панели.
Проблем е и, че при запазване на сегашната ситуация, китайската продукция идва евтино и това не дава шанс на местните производители.