Мита, достигащи до впечатляващите 3403,96%, се очаква да бъдат наложени върху соларни клетки и панели, внасяни от Югоизточна Азия, но произведени предимно във фабрики, собственост на китайски компании, обяви в понеделник Министерството на търговията на САЩ, цитирано от Nikkei.
Това е поредният удар срещу китайски стоки в хода на кампанията на американската администрация за ограничаване на вноса. Освен това обаче случващото се облагодетелства в огромна степен традиционната енергетика в САЩ - конкуриращите я "зелени" проекти е почти неизбежно да поскъпнат значително.
Митата се налагат върху стоки, за които е установено, че "се възползват от нелоялно ценообразуване от чуждестранни компании и от несправедливи субсидии, предоставяни на чуждестранни фирми от техните правителства" - формулировка, която позволява интерпретации.
Антидъмпинговите и изравнителните мита ще засегнат соларни клетки, включително тези в модули, идващи от Камбоджа, Тайланд, Виетнам и Малайзия. Според страната на произход, те ще бъдат съответно:
- До 3403,96% за Камбоджа;
- До 799,55% за Тайланд,
- До 542.64% за Виетнам;
- До 168.80% за Малайзия.
Някои големи производители като Hounen Solar, Trina Solar Science & Technology и Jinko Solar Technology получават специфични за компанията ставки.
Китай има 90% пазарен дял в ключови сегменти от веригата за доставки на соларни продукти, от поликристален силиций до соларни модули, и неговата конкурентоспособност по отношение на разходите привлича много страни, търсещи по-екологична енергия.
САЩ предприеха строги мерки срещу соларни и чисти енергийни продукти от Китай в опит да защитят местната индустрия. От 1 януари бяха повишени митата върху вноса на соларни пластини и поликристален силиций - ключов соларен материал - от Китай до 50%.
Производствени съоръжения за соларни панели, притежавани от китайски компании, се появиха в цяла Югоизточна Азия, която се превърна в ключов доставчик за американската соларна индустрия - тенденция, разглеждана като опит за заобикаляне на американските мита върху стоки, внасяни директно от Китай.
В същото време, вероятно не е случайно съвпадение, че от четирите засегнати от новите тежки мита държави идват почти всички чуждестранни соларни клетки и панели за американския пазар. Въпреки лобисткия натиск на местната индустрия, реалният производствен капацитет за соларни клетки започна да се възстановява едва през миналата година - панели се асемблират с внос.
Това означава, че фотоволтаичните технологии в страната определено ще направят голяма крачка назад при въвеждането на мита, които са равносилни на забрана на вноса на соларни клетки. Ще са нужни години, за да станат соларите отново изгодни.
Комисията по международна търговия на САЩ трябва да вземе окончателното си решение относно митническите ставки на 2 юни.