Oчаква се Европейската комисия  да предложи петък мерки за регулиране на пазара на деривативи, засилвайки страховете на банкерите в еврозоната,  че секторът може да пострада още по-лошо, след последните усилия на властите в САЩ за намаляване на рисковете, които "екзотичните" финансови инструменти носят за банковата система, съобщи WSJ.

Докладът на Комисията вероятно ще разгледа подобни предложения, като обявените от администрацията на Обама, която очерта промени в регулацията на търговията с  деривативи върху цените на енергийните ресурси и корпоративното кредитиране.

Някои банкери се притесняват, че Комисията може да се опита да спечели политически точки, като предложи по-рестриктивни промени. Други казват, че индустрията вече се нуждае от сериозни ограничения, за да намали пазарните рискове.

Въпреки че докладите на ЕК нямат силата на закони то те може да помогнат за формиране на бъдещи практики за регулация на големите дилъри на деривативи.

"Това изглежда е по-малко спешен проблем, отколкото тези, пред които са изправени някои от другите финансови регулатори", според анализатори от поделението на Morgan Stanley в Лондон.

През май администрацията на Обама предложи промени, които ще дадат на регулаторните органи в САЩ, по-големи правомощия спрямо търговията на деривативи и вкарването й в регулирани борси, което ще направи по-ясно за пазара формирането на цените на финансовите инструменти.

Много стандартни деривативи ще трябва да минават през централна клирингова къща, която ще гарантира, че сделките ще бъдат завършени, докато индивидуалните търговци на пазара ще трябва да докладват за дейността си.

През февруари, няколко банки в Европа, обещаха да се освободят от кредитните си деривативи чрез европейска клирингова къща до края на юли. Миналия месец, европейският пазар се присъедини към САЩ в приемането на конвенция за търговия с кредитни деривативи, с която по-лесно да се стандартизира оценката им.

Но както в САЩ и в еврозоната съществуват опасения, че властите ще поискат повече видове деривативни договори да бъдат търгувани през борси или електронни платформи за търговия, което би намалило печалбите на инвестиционните банки, които в момента налагат такси, за търговията с деривативи.