В Европа погледите през тази седмица са вперени в Ирландия - пише Euobserver. Във вторник, 12 юни, ирландците гласуват Лисабонския договор за Европа - решителен референдум за един противоречив документ.

Ирландия е единствената страна в ЕС, където документът ще се ратифицира с гласа на народа. Изследванията сочат, че значителна част от обществото - на шести юни 28% от ирландците - все още не са решили за какво да дадат гласа си. Проучване на Irish Times показва, че броят на хората, възнамеряващи да гласуват с „Не" е повече от тези, които са посочили, че ще гласуват с „Да" в съотношение 35 към 30.

Отрицателен вот отново ще внесе смут в блока от 27 държави, след като преди три години населението на Франция и Холандия провокира институционалната криза в ЕС.

Проучването е извършено сред 1000 ирландци с право на глас. Броят на възнамеряващите да не одобрят документа, последвал провалилата се Европейска конституция, се е покачил с цели 17 процентни пункта спрямо данните от проучванията три седмици по-рано.

Голям дял от възнамеряващите да гласуват с „Не" - 30 процента - посочват като причина това, че не знаят какво пише в документа или не го разбират.

Данните сочат за ясно социално - икономическо разделение. По-добре заплатените работници възнамеряват да гласуват положително, докато голямата част от работническата класа планира да гласува с „не". Възрастните гласоподаватели са по-позитивно настроени към Договора за Европа. Отговор „да" преобладава единствено в категорията „над 50 години".

 Резултатите не се влияят от факта, че големите политически партии на Ирландия подкрепят Лисабонския договор. Ясно е, че е нужно да стане нещо много различно, за да може референдумът на 12 юни да се окаже положителен за документа.

Водещи политици в Ирландия, включително премиерът Брайън Коуен, признаха, че не са чели целия текст на документа. Заместник премиерът на страната Мери Кулън на въпрос от медиите за точния брой на еврокомисарите, предвиден в договора, даде погрешен отговор.

Вместо да се занимават с такива „дреболии", ирландските политици искат да продадат на населението общо про-европейско предразположение, предупреждавайки за „бедствията", които ще дойдат, ако страната гласува с „не".

„Да" би означавало Ирландия да загуби позицията си по въпросите за данъците, абортите и традиционната си неутралност, изтъкват противниците на опростената Европейска конституция.

Показателно е, че Чехия, която поема ротационното президентство на Европа от 1 януари 2009, е разработила два сценария за дейността си през първата половина на следващата година: един с Договор на ЕС и един без.