Федералният резерв на САЩ гласува да се намалят федералните фондови лихви от 4.75% на 4.5%, в помощ на разтърсените жилищни и кредитни пазари, пише BBC.

Тази стъпка бе очаквана от трейдърите, които безмилостно продаваха долари и в замяна купуваха по-лихвоносни валути. По-рано изненадващи данни показаха, че американската икономика през третото тримесечие е нараствала с най-бързо темпо от 18 месеца насам.

Миналия месец вече имаше драматично рязане на лихви - наведнъж с половин процент.

Решението на Фед прави по-евтино тегленето на кредити в САЩ и с това ще окаже помощ на потребителите в критичния предколеден шопинг. Ще се помогне на бизнес инвестирането, гръбначния стълб на националния икономически ръст.

Освен това деноминираните в долари инвестиции стават по-малко изкусителни и ще дръпнат британския паунд и евро дори до по-високи от сегашните равнища, защото трейдърите ще сменят долари за паундове и евро в очакване на по-висока възвръщаемост.

Ако, както се счита, Bank of England на заседанието през следващата седмица остави лихвите в страната без изменение на 5.75%, паундът става много атрактивен спрямо долара; в сряда паундът достигна 26-годишен връх от $2.08.

След понижението на Фед, акциите на Уолстрийт се покачиха, Dow Jones с 1% до 13,930.

Според анализатори, добрите ефекти от решението по лихвите се стопяват, тъй като Фед даде индикация, че решението не е задължителен сигнал за низходяща тенденция в лихвените равнища, а че 4.5% лихва е достатъчно за справяне с неприятностите на икономиката.

След решението от заседанието, стратезите на Фед казаха, че финансовите пазари „са отслабнали в известна степен" след лятото и сега рисковете за покачване на инфлацията приблизително уравновесяват рисковете за понижение на ръста.

Това значи, че нуждата да се държи инфлацията под контрол все още е приоритет на Фед, особено с набъбващите рекорди на цените на петрола и на другите търговски стоки: захар, пшеница и т.н.

Един от политиците на Фед, Томас Хониг от Канзас гласува против понижение и за запазване на лихвата без изменение на 4.75%. Председателят на Федералния резерв Бен Бернанке говори в по-позитивен тон, че икономическият ръст не е дерайлирал заради срива на жилищния сектор.

Но имало показания, че икономическата експанзия „изглежда ще се забави в краткосрочен период, отчасти отразявайки интензификацията на жилищната корекция".

Анализаторите одобриха решението на Фед, казвайки, че е направен правилен ход за създаване на буфер в икономиката, като лихвите ще се държат без промяна поне до края на годината, независимо от изникването на бъдещи проблеми.

На пазарите били подхвърлени 0.25%, докато Фед все още се старае да разбере колко лош ще бъде сривът в жилищния сектор и какво ще е въздействието върху работните места, твърдят наблюдатели.

Мнозина се изненадаха от учудващо добрите данни за трето тримесечие, публикувани в сряда, които показаха 3.9% икономически ръст за САЩ, което изглежда е допринесло за понижаването на лихвата.

Има и по-притеснителни коментари: „Икономиката точно сега е изправена пред истинска буря заради свързаното с кризата затягане на кредита, по-високите цени на петрола, по-ниски цени на жилищата".

През септември Фед единодушно гласува да намали лихвите в САЩ от 5.25% (ниво, държано от средата на 2006) до 4.75%. Тази решителна интервенция трябваше да възвърне доверието в сектора на недвижимите имоти, пострадал сериозно от 17 повишения на лихвата между 2004 и 2006 година. Тези повишения се отразяват на лихвата, с която се сключват ипотеките.

Особено засегнати са тези хора с ниски доходи и нисък кредитен рейтинг, които са теглили вторични жилищни кредити, когато цените на кредита са били ниски.

Комисия от Конгреса миналата седмица установи, че до два милиона американски семейства могат да загубят домовете си евентуално, когато цените на тегленето на кредит се повишат и заемодателите станат по-придирчиви на кого да отпускат пари.

Според много анализатори, необходими са още понижения на лихвата, за да смекчат болката от по-високите цени на кредита за потребителите, които формират две трети от брутния вътрешен продукт на САЩ.