Wall Street вече оценява едно намаление на лихвеното ниво от ФЕД до 5.00% на заседанието следващия вторник. След слабите данни за новите работни места през август в САЩ, фючърсните пазари започнаха да оценяват доста високо възможността за низходяща корекция на лихвата направо с 0.50 базисни пункта до 4.75%.
Все пак не можем да отминем факта, че има голяма група от анализатори, които смятат, че ФЕД може да не промени федералната фондова лихва (5.25%), тъй като това може да доведе до прекалено голям инфлационен натиск и допълнително да обезцени долара.
При това положение Федералният резерв може да реши да предостави още от „резервното лекарство" за финансовите пазари, а именно корекция на доста по-рядко използваната дисконтова лихва. На 17 август, Бернанке изненада пазарите като свали 0.50 базисни пункта до 5.75% това лихвено ниво.
Банките могат да взимат кредити директно от ФЕД като използват за оскъпяване именно дисконтовата лихва. Федералната фондова лихва (ФФЛ) се ползва за кредити, които се отдават между самите банки. Понижаването на основния лихвен процент (ФФЛ) има доста по-голям отзвук в реалната икономика, тъй като на негова база се определят потребителските креди и ипотечните заеми.
Инвеститорите се притесняват, че кризата във вторични ипотечен пазар на САЩ постепенно засяга цялата икономика и става все по-наложително да бъде намалена федералната фондова лихва, за да се даде глътка въздух на икономиката. Според редица анализатори обаче, в момента по-адекватно ще е да се понижи именно дисконтовата лихва, тъй като проблема не е в липсата на пари в банковия сектор, а в това, че те отказват да отпускат кредити и така предизвикват криза.
В момента проблемът е не толкова спад в ликвидността, а по-скоро кризата на доверие, което ограничава финансирането на пазара. Ако ФЕД сега понижи дисконтовата лихва, това ще означава, че Бернанке реагира на проблемите в националната икономика, без да се поддава на желанието на корпоративния сектор, за по-ниски кредитни нива. Ако обаче понижи федералната фондова лихва, това допълнително ще обезцени долара, който и без това е близо до рекордно дъно спрямо еврото, но и също така ще даде добра основа за развитие на инфлационен натиск.
Ако ФЕД понижи дисконтовата лихва с 0.50 базисни пункта, то тя ще се изравни с федералната фондова лихва, което може би ще накара повече банки да се възползват от възможността за взимане на допълнителни кредити и така да се намали натиска върху финансовата система. Все пак почти всички запитани от Ройтерс инвеститори на Wall Street са на мнение, че ФЕД ще понижи федералната фондова лихва следващата седмица.