"Искам да благодаря на представителите на федералното правителство за подкрепата, която Германия оказваше на България по пътя на присъединяването към европейските структури, предоставяйки своя опит и оказвайки практическа помощ."

Това каза заместник-министърът на икономиката и енергетиката Нина Радева при подписването на Съвместния протокол между Министерството на икономиката и енергетиката на Република България и Федералното министерство за икономическо сътрудничество и развитие на Република Германия.

От германска страна протоколът беше подписан от посланика на страната у нас негово превъзходителство Михаел Гайер.
В изявлението си след церемонията той подчерта доброто сътрудничество между двете страни и посочи няколко примера за осъществени конкретни проекти в резултат на това сътрудничество в аграрния сектор.

„Надявам се в скоро време Германия и Европа наистина да разберат за високото качество на много български стоки - за българските домати, шунка, пчелен мед и пр. Тогава ще стане ясно, че сътрудничеството ни наистина си е заслужавало", каза посланик Гайер.

Общата стойност на безвъзмездната подкрепа на Германия е близо 4.4 млн. евро, които ще бъдат усвоявани от началото на 2007 г.

Основните приоритети на сътрудничеството са за насърчаване на икономическите реформи и изграждане на пазарно стопанство, както и партньорство между стопански субекти, професионално образование и насърчаване на заетостта.

Средствата са предвидени и за отделни проекти, като „Фонд за проучване и специалисти", от който неусвоените остатъчни средства от предишни години в размер на около 1,2 млн. евро, ще бъдат финансирани в семинар за издатели, разработване на информационна система за контрол на млякото и хармонизиране с европейското законодателство в областта на авиационната сигурност.

Парите ще се насочат и за насърчаване на икономическите реформи, търговията, МСП и партньорството между стопански субекти, като 3,665 млн. евро ще бъдат предоставени за "Насърчаване на икономиката и заетостта", 250 хил. евро за насърчаване на професионалното образование, 95 хил. евро за насърчаване на метрологичното дело и 400 хил. евро за регионално развитие в Родопите.

Българската страна поиска средствата по линия на финансовото сътрудничество за 2006 г. да бъдат използвани в рамките на кредит за развитие за програма "Общинска инфраструктура". Германската страна се ангажира да отпусне за тази цел кредит за развитие в размер до 50 млн. евро, който се реализира от Банката за развитие на KfW по поръчение на Федерална република Германия.

Целта на програмата е рехабилитацията и разширяването на общинската инфраструктура в избрани общини на България, като е предвидено кредитът за развитие да послужи за създаване на фонд, от който може да се покрие делът на българските общини при съфинансирането на проекти на общинската инфраструктурата след присъединяването на страната към ЕС.