Германия все още търгува с руски втечнен природен газ а причината е, че анулирането на договора на национализирана компанията може да струва милиарди евро. Това създава дилема за Берлин и в същото време облагодетелства Москва.
SEFE GmbH, която беше под шапката на Gazprom PJSC, доставя руски LNG съгласно условията на договор, който е в сила още от преди Германия да поеме компанията миналата година. Товарите, които не са обект на международни санкции, са предназначени за Индия. Нарушаването на договора обаче може да струва на германските данъкоплатци най-малко 10 милиарда евро. Това е толкова висока цена, че прави подобно действие малко вероятно, според анализатори.
Търговията се превърна в проблем за Германия, която изрично заяви, че няма да търгува с газ от Русия, заради войната. Не липсват критики, заради опасенията, че управлявана от правителството компания все още има връзки с Москва, пише Bloomberg.
Миналата година Германия национализира компания SEFE, за да ограничи страничните ефекти от енергийната криза, обхванала региона, след като Русия ограничи доставките на газ по тръбопроводи.Това вече струва на данъкоплатците между 6,3 и 7,7 милиарда евро.
SEFE е сключил 20-годишен договор за доставка на втечнен природен газ от съоръжението на Ямал в Сибир, който е в сила от 2018 г. При текущи пазарни цени тази сделка струва около 2 милиарда евро годишно, според изчисления на Bloomberg.
Договорът съдържа клаузи с много строги санкции и последствия, в случай, че SEFE не изпълни своите задължения. Ако търговецът не внесе горивото от Ямал, Русия пак може да продаде товарите на друг, според запознати. Това означава, че Москва може да спечели пари два пъти - от продажбата и от всякакви неустойки, ако се установи, че SEFE нарушава договора.
По-рано този месец SEFE достави товари LNG от Ямал в белгийското пристанище Zeebrugge, като и двата трябва да бъдат доставени в Индия през ноември. Компанията не планира да внася руски LNG в Германия или друга страна от Европейския съюз.