Най-негативният сценарий за българската икономика, който правителството очаква, е за 3% спад на брутния вътрешен продукт, заяви по-рано днес министърът на финансите Владислав Горанов, цитиран от БНР. При него прогнозите за безработицата са за повишение от 2 пр. п. и плавно възстановяване в края на 2020 г.
В приетия снощи от правителството проект за промени в закона за бюджета, е приложен най-негативният сценарий за развитие на ситуацията с коронавируса.
"Три сценария сме разработили, като в прогнозата, която предложихме вчера на правителството, разглеждаме най-негативния от тях, с оглед да сме максимално подготвени с фискални буфери, за да запазим функционирането на всички системи на държавата до края на годината", каза той на брифинг в Министерски съвет.
Има и други сценарии, които са по-положителни. Единият разглежда запазване на растежа през 2020 г. до 0,7%, но със свиване от предварителните разчети. Другият говори за нулев растеж на икономиката, каза министърът.
"Аз съм приложил адаптиране на приходната част към очакванията за спад от 3%, за да сме максимално подготвени с буфери през следващите месеци", каза Горанов. А на въпрос дали влизаме в рецесия, заяви: "Очакванията са, че растежът няма да бъде такъв, какъвто се очаква... В момента не може да отчетем това (рецесия), но основните фактори на икономическия растеж - инвестиции и потребление са поставени пред изпитание".
Относно поемането на нов дълг, Горанов заяви, че на първия етап ще бъде необходимо да се търси от пазара (вътрешен и евентуално външен) споменатите 4,2 млрд. лв., включващи и операциите по финансиране, свързани с капитализирането на ББР, а останалата част от лимита ще бъде активирана само в случай, че се налагат след кризата или в следващите месеци в хода на 2020 г. осигуряване на допълнително ликвидно финансиране за консолидираната фискална програма.
"Тези мерки имат една единствена цел - да гарантират, че държавата има достатъчно ликвидност и възможности да поддържа основните си функции и да финансира до края на годината както системата за социална сигурност, системата на здравеопазването и общо системата на сигурност, която включва МВР, министерството на отбраната... и всички функции, които са ни вменени", заяви той.
ICO
на 31.03.2020 в 11:57:07 #1На мен лично ми звучи по-реалистично спад на БВП от 30-40% в бюджета на България, в ситуация че карантината ще продължи повече от ТРИ МЕСЕЦА. Също така е редно да се вземе предвид и спадът в Германската икономика, където вече официално предвиждат спад от 5-6%, но явно прогнозните цифри са занижени по политически причини. Смъртността от 3% беше засечена в Китай при медицински грижи за всички. Смъртността в Италия беше 6-7% преди да пристигне помощ от медикаменти /руски и китайски/. От друга страна, зад океана в САЩ вирусът се разпространява неконтролируемо и се очаква да обхване 95% от населението до един месец! Ще се получи ситуация, че няма да има медицинско обслужване и лекарства за по-голямата част от хората. В условия на недостиг на лекарства смъртността може да достигне 8% при 300 милиона население, означава от 9 до 24 милиона жертви! При положение че този сценарии върви към реализация спадът в икономиката на САЩ ще е значителен, което пък допълнително ще рефлектира върху българската икономика в третото тримесечие /обичайно силен месец при събиране на данъци/.