Светът навлиза в трета фаза на глобализацията, която ще засили търговията, ще промени начина, по който работят компаниите и ще подобри качеството на живот на милиони хора, според нов доклад на британската банка HSBC.
Тази трета вълна на глобализация ще извади милиони хора от бедността, ще повиши нивото на доходите и ще подобри общото качество на живот. Нововъзникващите икономики ще се стремят да се изравнят с развитите страни, като икономическият просперитет ще се разпространява по-равномерно, прогнозира докладът.
Изследването "Trade Winds: формиране бъдещето на международния бизнес" разглежда основните търговски и бизнес тенденции на последните 150 години и отправя поглед към 2050 година.
Една от най-големите световни финансови компании прогнозира, че глобалният износ на стоки ще достигне $68.5 трилиона до 2050 година. А това е почти четири пъти повече от обема на световния експорт през 2015 г. и над 150 пъти от размера му през 1950 година.
В близките десетилетия стокообменът ще расте с 5 на сто годишно, като след 2011 г. този показател бе 3 процента, се казва в съобщението за доклада, публикувано на сайта на банката.
Според изследването, към 2050 г. средната класа в света ще се увеличи с около 3 млрд. души, като повечето от тях ще са в развиващите се страни. Това, както и общото увеличаване на населението, неминуемо ще доведе до ръст на потреблението.
Компаниите ще използват още по-активно новите технологии, нови бизнес модели, за разширяване на достъпа до потребителите и до намаляването на техните разходи за търговския оборот. Физическите граници ще станат по-малко важни и сегашната ни дефиниция за търговията ще се промени
Докладът на банката определя така досегашните две вълни на глобализацията: първата е през периода 1865 - 1913 г., а втората обхваща периода 1950 – 2007 година.