Обещанието на президента Тръмп да направи Америка отново велика не се оказва толкова добро за останалата част на света. Повишаващият се долар и лихви вече оказват негативно влияние върху развиващите се икономики, а самият държавен глава заплашва Китай. На фона на тази ситуация Съединените американски щати се оказва единствената държава от Г7, която ще запише по-висок ръст на икономиката тази година, пише Bloomberg.
Краят на продължилия твърде кратко синхронизиран растеж вече се вижда на капиталовите пазари. NatWest посочва, че кошницата ѝ от активи тази година вече е изтрила 4,5 процента от стойността си, докато S&P 500 записва 7 процента повишение. И оттам посочва, че това със сигурност се дължи на дисбалансите в растежа на икономиките.
Източник: Bloomberg
Двукратното повишение на лихвите през тази година повишиха стойността на долара с 6 процента, правейки по-скъпо за чуждестранните кредитополучатели връщането на заемите.
И според Марк Наш от Old Mutual Global Investors Фед ще продължи да вдига лихвите, макар да рискува да си създаде главоболия. "Когато болката в развиващите се пазари стане достатъчно остра, тя ще се разпростре и до САЩ", смята той.
Свидетелствата за успокояване на ръста извън САЩ вече са видими. Инерция на Китай се забавя, след като рисковите заеми бяха ограничени, а търговският спор вече започва да влияе. Икономистите предричат забавяне и в Япония.
В по-голямата част от Европа различни индикатори намаляват нивата си отчасти заради притесненията за износа. Поръчките в германските фактори - индикатор, който ни помага да разберем бъдещото производство в най-голямата икономика в еврозоната - отчетоха първия си спад от почти две години насам.
Италия се пък готви за сблъсък заради фискалните си планове, а несигурността около Brexit няма край.
Ситуацията на развиващите се пазари не е по-добра. Турската лира се срина, Венецуела извърши една от най-големите валутни обезценки в историята, а Аржентина вдига лихвите, за да защити валутата си. Засега нито един от тези случаи не е завлякъл световната икономика в рецесия, но сривът може да намали увереността, ако ситуацията се прехвърли в страна като Бразилия.
hmmm
на 22.08.2018 в 10:52:05 #1Рейтинговите агенции на щатите са същите като наградите на Пайнер. Сами си пишат класиранията и си раздават награди, но всеки знае, дори и те самите, че са без покритие.