Корейската икономика често е наричана "чудото на река Ханганг". Южна Корея е страна, постигнала икономически растеж с безпрецедентна скорост. Наблюдателите наричат именно ​​това "Чудото на река Ханганг", тъй като повечето от нейните промишлени съоръжения бяха унищожени по време на продължилата три години Корейска война. Страната беше лишена от капитал и природни ресурси, след което се превърна в една от най-развитите икономики в света, пише сайтът Korea.net.

В началото на 60-те години на 20-ти век Южна Корея започва планове за икономическо развитие, ориентирани към износа. Първоначално основният износ на страната се състои от леки промишлени продукти, произведени в малки фабрики или суровини. Въпреки това, през 70-те години на миналия век Корея измества фокуса си към инвестиране в тежки химически съоръжения, които формират основата за износа на тежки индустриални продукти.

От 1960 г. насам азиатската страна участва в един от най-успешните и устойчиви процеси на растеж в историята, пораждайки това, което мнозина наричат ​​"корейско икономическо чудо". И така до днес, почти всяка година финансовите показатели на страната бележат ръст. Дали успехът на Южна Корея обаче се дължи на конкретни мерки или на структурни фактори на икономика, която вече има дългогодишен опит в преодоляването на трудностите?

Снимка 558309

Източник: Twitter / The Urbanist

Всъщност, азиатската държава участва в един от най-успешните и устойчиви процеси на растеж в историята, превръщайки я ​​в икономическо чудо.

През 60-те години бяха създадени т. нар. chaebols. Това са големи частни конгломерати, подкрепяни от държавата, които групират компании, извършващи много разнообразни дейности. През 50-те години Южна Корея преживява сурова гражданска война, утежнена от намесата на чужди сили, превръщайки страната в едно от основните бойни места на Студената война.

Южна Корея инвестира $7 милиарда в AI, за да запази предимството си в чиповете

Южна Корея инвестира $7 милиарда в AI, за да запази предимството си в чиповете

Полупроводниците са ключова част от експортно ориентираната икономика на страната

Конфликтът завършва с примирие през 1953 г., което разделя Корейския полуостров на две републики, северната, под китайско и съветско влияние, и южната, под военна защита на САЩ. Естествено, тези разнопосочни политически тенденции бързо се превърръщат в противоположни икономически политики - докато северната република приема комунизма, южната става един от най-добрите примери за капитализъм на 20-и век.

В момента сред примерите за chaebol, най-известен е Samsung, но други като Hyundai, LG и SK Group също се открояват.  Тези компании са главни действащи лица в индустриалния растеж на Южна Корея, поставяйки се в челните редици на технологичния прогрес и представляващи един от основните източници на създаване на квалифицирани работни места в страната.

Започвайки през 70-те години на миналия век, южнокорейската икономика започва да се разраства, започвайки цикъл на растеж, който въпреки случайни прекъсвания продължава и до днес. Оттогава ценовият контрол и протекционизмът са изоставени, докато свободата в бизнеса, финансите и заетостта се насърчава. Всичко това превърна Южна Корея в икономика, отворена за света, все по-фокусирана върху промишления и технологичен износ.

И резултатът е налице. Ако през 1960 г. БВП на глава от населението е бил само $932,04, през предпандемичната 2019 г. той е нараснал до $28 675,03. Контрастът със светската стагнация в Северна Корея е ярък и е повтарян многократно от медиите. Затова вместо това можем да сравним растежа на Южна Корея с този на една от най-големите икономики в света - тази на Франция.

По-високите нива на инвестиции могат да обяснят нарастващата производителност на работниците, което често води до по-конкурентен износ и по-високи заплати. БВП на глава от населението в Южна Корея е нараснал с много по-висок темп от този на Франция през последните десетилетия.

Той също така показа много по-висок капацитет да реагира на кризи (1998, 2009, 2020). Всъщност, ако тази тенденция се запази, възможно е след няколко години доходът на глава от населението на Южна Корея да бъде по-висок от френския.

Според индексите за икономическа свобода, Южна Корея и Франция се радват на подобна свобода на паричния пазар, във финансовия сектор и по отношение на правата на собственост. Азиатската държава обаче е по-свободна по отношение на пазара на труда, възможността за правене на бизнес и пристигането на инвестиции. Това се изразява и в по-ниска данъчна тежест за частния сектор.

До 2010 г. Република Корея се превръща в 7-ия най-голям износител в света. От 2011 г. до 2014 г. търговските резултати на страната възлизат на над $1 трилион за четири последователни години. Обемът на търговията леко се понижава през 2015 г. и 2016 г., но се възстановява до $1 трилион през 2017 г., достигайки рекордно високо ниво от $1810,2 милиарда през 2021 г.

На този фон, дори по времето на пандемията, резервите в чуждестранна валута на Корея възлизат на $463,1 милиарда през 2021 г., считани за здрав щит срещу външни удари. През следващите години растежът продължава. Този икономически успех е признат и от международната общност, както е отразено в стабилния суверенен кредитен рейтинг на Южна Корея.

Южна Корея планира мисия на Марс, която ще струва над $72 милиарда

Южна Корея планира мисия на Марс, която ще струва над $72 милиарда

Страната иска да е сред първите космически сили в света