Американската икономика е нараснала с 3,5% на годишна база през третото тримесечие, показват преразгледаните данни на Търговския департамент. Показателят съвпада с предварителната оценка и очакванията на анализаторите.

През второто тримесечие увеличението на БВП бе с 4,2%, което бе максимален ръст от третото тримесечие на 2014 година насам.

Потребителските разходи, основен двигател на растежа и през третото тримесечие, което по формират около две трети от БВП за период се увеличават с 3,6% коригирайки предварителна оценка за ръст от 4% и след растеж с 3,8% през второто тримесечие. Според последните данни се оказва, че американците в действителност са намалили разходите си за нови автомобили и камиони, по-слаби са като цяло покупките на предмети за дълготрайна употреба.

Индексът PCE Core (Personal Consumption Expenditures, Excluding Food & Energy), койот следи Федералният резерв при оценка на рисковете от инфлация и нараснал с 1,5%, при предварителна оценка за 1,6%.

 

 

Държавните разходи се увеличават с 2,6%, а не с 3,3%, както бе съобщено през октомври и са прибавили 0,44 процентни пункта към ръста на БВП за периода.

Печалбата на корпорациите преди данъци е нараснала с 10,3%на годишна база, което е максимален темп на растеж за последните шест годни след увеличение на този показател от 7,3% за месеците в април-юни.

Инвестициите на компаниите без сферата на жилищното строителство през третото тримесечие се увеличават с 2,5%, а не на 0,8%. Капиталовложенията в оборудване са нараснали с 3,5%, а не с 0,4%, както отчете предварителната оценка.

Инвестициите в жилищно строителство се съкращават с 2,6%, при предварителни оценки за свиване с 4%.