Потребителската инфлация в Китай през юни се ускорява по-силно от очакваното, но дефлацията при цените на едро се запазва 16-ти месец поред. Това поставя Централната банка на страната пред дилема за нейната парична политика, защото се опасява от дългосрочни ценови рискове, въпреки забавянето на икономическия ръст.

Централната банка по всяка вероятност ще запази като цяло неутралната си политика в опита да уравновеси мерките за поддръжка на икономиката и същевременно да предотврати инфлацията и „надуването на балони" в пазара на недвижимите имоти, отбелязват анализатори, цитирани от Rreuters.

Потребителската инфлация в страната се повиши до 2,7 на сто през юни на годишна база и 2,1 на сто спрямо май, отчете националното статистическо бюро.

Този основен показател е все още по-нисък от ориентировъчния предел от 3,5 на сто, определен от правителството в Пекин. А така също и от определеното ориентировъчно равнище на лихвената ставка по депозитите - 3 на сто.

Цените на хранителните стоки са скочили с 4,9 процента, в сравнение с ръстът им през май - 3,2 процента в май.

Макар инфлацията да остане не твърде висока през следващите месеци в резултат от забавянето на икономическата динамика, Централната банка се опасява от дългосрочни рискове, които могат да усложнят провежданата от нея парична политика.

Всичко това намалява вероятността от намаляване на основните лихвени равнища през тази година, което не създава най-добрия фон за икономическата политика в страната, отбелязва Кевин Лай от Daiwa. Но според него инфлацията ще спадне към края на годината, защото търсенето няма да е силно.