Пакистанският премиер Имран Кан приключи четиридневното посещение в Китай в понеделник, без да постигне основната си цел за осигуряване на китайско финансиране, пише CNBC. Притисната до стената, твърде вероятно е южноазиатската нация да няма друг избор освен да се обърне към Международния валутен фонд за второто ѝ спасяване за последните пет години.

Пакистан ще иска $7 милиарда от МВФ

Пакистан ще иска $7 милиарда от МВФ

Страната може да покрие вноса си само до края на годината

Чуждестранните резерви на пакистанската централна банка паднаха под 8 млрд. долара в края на миналия месец, което едва ли е достатъчно, за да покрие дължимите суми по държавния дълг до края на годината.

Пекин е един от най-близките съюзници на Исламабад и основен инвеститор, предоставяйки ѝ 4 млрд. долара през миналата фискалната година, която приключи през юни, според многобройни доклади. Китайският президент Си Джинпинг също е инвестирал милиарди в изграждането на икономическия коридор Китай-Пакистан (China-Pakistan Economic Corridor, CPEC), представляващ мрежа от транспортни, енергийни, промишлени и селскостопански проекти, която свързва пакистанския град Гуадар и китайския регион Синдзян.

Решението на Пекин да отложи още заеми може да е свързано с напрежението от търговската война със САЩ и затруднените условия на ликвидност след последните манипулации с юана, по мнение на Сахар Кан, изследовател в института Cato. Китайската подкрепа зависи от готовността на сегашното пакистанско правителство да сътрудничи при следващи големи проекти.

Пакистан преосмисля китайските инвестиции и други държави могат да я последват

Пакистан преосмисля китайските инвестиции и други държави могат да я последват

Тежък удар по амбициозния проект на Пекин

Пакистан вече получи спасителен пакет от 6 млрд. долара от Саудитска Арабия миналия месец - сделка, която някои виждат като начин за задържане на приятели след международния натиск върху страната около убийството на журналиста Джамал Хашгоги, убит в саудитското консулство. Сделката между двете страни включва 3 млрд. долара подкрепа в чуждестранна валута за една година и допълнителен заем в размер на до 3 млрд. долара отсрочени плащания за внос на петрол.

Целта на Имран Кан е да договори известна финансова помощ от свои двустранен партньор, за да може да намали стойността на исканата помощ от МВФ, защото независимо от това дали китайците или емиратиците ще окажат допълнителна помощ, на Пакистан ще ѝ се наложи да започне преговори за още една спасителна програма с фонда.

Още едно затруднение пред Пакистан е възражението на САЩ за отпускане на спасителни пакети от МВФ за Исламабад. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео, съобщи пред CNBC по-рано тази година, че средствата на МВФ ще спасят основно китайските облигационери или самия Китай, към която е враждебно насочена за момента Америка.