Успя ли Италия да се сепне на ръба на икономическата пропаст? В надпревара с времето, правителството на Берлускони гласува програма за икономии. Дали обаче това ще се окаже достатъчно?

Вместо навреме да противодейства на дълговата криза в страната, Берлускони години наред разкрасяваше истината за ситуацията в Италия. Сега обаче всички трябва да запретнат ръкави. Само по този начин може да се намали огромния държавен дефицит. От състоянието на Италия зависи и съдбата на общата европейска валута. Няма аналог и в учебниците за държавен фалит на страна с 60-милионно население.

Италия има потенциал

Поне що се отнася до потенциалана икономиката си, Италия не може да бъде сравнявана с Гърция. Въпреки всичките си проблеми страната на Апенините е третата най-мощна индустрия в ЕС с активно предприемаческо съсловие и продукти, които се продават добре по цял свят.

Вярно, политическа Италия не е само Берлускони, но премиерът си остава сред най-големите проблеми на италианците. Лидерските му качества се поставят под въпрос. Нарастват и броженията в собствената му партия. Според социологическо допитване рейтингът на Силвио Берлускони е паднал от януари насам от 40 на 24 процента. Колоните на вестниците са изпълнени със секс-скандалите на премиера.

Мерките за икономии - нож с две остриета

Ето че Италия все пак успя да гласува нов пакет с мерки за саниране на бюджетния дефицит, в който са предвидени по-високи данъци. Но потребителите, които ще имат по-малко пари на разположение, няма да могат да съживят вътрешната конюнктура.

Ако се повиши Данък добавена стойност, ще стагнират заплатите на работниците и служителите. Обществените услуги също ще се "свият". Протестите се предварително програмирани. Най-големият синдикат в страната вече обеща "гореща" италианска есен. А Европа ще трябва още известно време да гледа със загриженост и надежда към Италия.