Преди окончателната развръзка от кандидат - президентската надпревара в САЩ, администрацията Буш се стреми колкото се може по-бързо да въведе колкото се може повече промени в политиката по околната среда, пише Ройтерс.

Става дума за решения като изваждане на вълка от списъка със защитените видове, разрешения за откриване на електростанции край природни паркове, охлабване на регулациите за отпадъците от фабрики и ферми, облекчаване на минните компании, които добиват във високите планини.

Това, което защитниците на природата в СЩА желаят най-силно, задължителна програма за намаляване на емисиите парникови газове, не е сред т.нар. „регулации в полунощ".

Дори някои бизнес организации са се присъединили към екоактивистите и настояват за мораториум върху решенията на администрацията на Буш, вземани в последната минута. Става дума за инициативи на Вътрешното министерство - но и на държавната Агенция за Опазване на природата.

Ели Лерер от Института за конкурентно предприемачество заявява: администрацията на Буш имаше осем години и въведе повече регулации, отколкото която и да е друга администрация в историята. „В този момент, с този икономически климат, ще е особено вредно да се прокарват лошо обмислени регулации в последните дни на администрацията".

Според Джон Костиак от Националната федерация за защита на дивите животни, който се е присъединил към групата на Лерер в призива си към отмяна на тези набързо въведени наредби, гражданите са игнорирани от (правния) процес, което позволява такава промяна на законите на САЩ, срещу която стои обществеността.

Бюрократичните разпоредби правят невъзможно някаква по-сериозна промяна на позицията на САЩ в междуправителствени споразумения по околната среда до 20 януари 2009 г., когато Буш ще си тръгне от Белия дом.

Екипът на Буш ще внесе новите наредби до следващата събота, което ще даде възможност на президента да ги подпише, преди да напусне. За новата администрация ще е трудно да отмени действието им - а и надали те ще са главен приоритет за новия президент.

Според представител на група за обществен одит, поведението на администрацията на Буш е „естествена реакция, когато знаеш, че почти си свален от власт". Индустрията ще се облажи, ако новите регулации на Буш бъдат приети.

Електрическата индустрия, минната индустрия, селското стопанство ще получат правото да замърсяват повече, от което обществеността ще страда. Говорителят на Белия дом не е скрил: опитваме се да охлабим регулациите, които имат интерес за бизнеса.

Само една от новите наредби на старата администрация се приема добре от еколозите: планът да се създаде най-големия морски резерват в Тихия океан, който може да бъде одобрен до 20 януари.

Най-удивителна е скоростта, с която се предлагат новите наредби. Например срещу решението на Външното министерство да отслаби защитата на дивите животни в полза на минните интереси са получени 300 хиляди коментара от обществеността. Служителите на Белия дом твърдят, че ще прегледат всичко за една седмица.

Защо се бърза? Защото наредбите стават ефективни от 30 до 60 дни след като бъдат подписани от президента: ако не влязат в сила до встъпването в офиса на новия президент, може да им бъде наложено вето. Точно така Буш постъпи с много наредби, финализирани от администрацията на Клинтън.