Цените на имотите в Европа претърпяха корекция на много пазари по време на пандемията, когато централните банки повишиха лихвите по кредитите. Въпреки това, цените си остават недостъпни за много европейци. Цените на строителните материали се повишиха на фона на войната в Украйна и затруднението вериги на доставките. Но къде е най-скъпо да се строи е Европа. Оказва се, че Цюрих и ирландската столица Дъблин оглавяват класацията за най-високите цени за строителните разходи в Европа в според нов доклад.
Данните са на ирландски доклад от Society of Chartered Surveyors Ireland и Trinity College Dublin, който сравнява разходите за изграждане на един и същ апартамент в десет европейски града.
Като пример е даден блок от 39 апартамента на седем или повече етажа, включващ предимно жилища с две спални. Според доклада разходите за изграждане на този вид апартамент в Цюрих са около 2 866 евро на квадратен метър, най-високата цифра. Следват Дъблин, Манчестър, Стокхолм и след това Глазгоу.
По-достъпни за строеж на жилища се оказват Бирмингам, Амстердам, Брюксел и Белфаст. Най-евтиният град, според изследването в доклада е Талин в Естония, където строителството на апартамент струва 1367 евро на квадратен метър, далеч под средната стойност за 10 града от 2057 евро на квадратен метър.
Съставители на доклада са разгледали "твърдите" разходи като материали, но също и разходи като такси и данъци.
Все пак в анализа се подчертава, че цената на жилищен блок зависи много от дизайна на самата сграда.
Дизайнът, който се използва тук в Ирландия, води до по-високи разходи и ако политиката за планиране възприема алтернативни подходи и повече гъвкавост, разходите биха могли да бъдат намалени в тази област, се казва в доклада, цитиран от Euronews.
Дъблин е един градове, който от години се бори да осигури достатъчно жилища населението си. Цената на жилищен блок в ирландската столица е 2363 евро на квадратен метър.
Според данни от Централната статистическа служба на Ирландия, 13 866 възрастни и деца са били в жилища за бездомни в Ирландия този март, което е годишен скок от 16%.