Русия е един от големите играчи на пазара на петрол от десетилетия, но ролята на страната става все по-голяма на един друг фронт. Добивът на пшеница в най-голямата държава в света е нараснал значително през последните години, носейки по-сериозни приходи на селскостопанските производители. А това от своя страна им позволява да правят повече инвестиции в сектора.

След като ниските цени на петрола удариха рублата, Русия се насочи към пазара на пшеница, като успя да "открадне" от дела на най-големите износители, каквито са САЩ, посочват от Bloomberg в свой анализ и дават няколко причини, които са помогнали на страната да направи пробив в експорта на една от важните култури в целия свят.

Кой купува руска пшеница?

Около половината от страните в света купуват руска пшеница. Едни от най-големите вносители се намират в Близкия Изток и Северна Африка, но търсене има и от по-далечни пазари, като Мексико и Индонезия. Пазар номер 1 за Русия обаче е Египет, а на второ място се нарежда Турция. Доставките за тази година се очакват да бъдат с 40% повече в сравнение с три години назад.

Снимка 323255

Източник: Bloomberg

Какво е предимството на руската земеделска култура?

Отговорът е прост - тя е евтина. Наводняването на пазара от години понижи значително цените. В допълнение Русия се възползва от краткия път за доставки до Близкия Изток и Африка през Черно море, което намалява още разходите. От друга страна влошеното качество на реколтата от Северна Америка и Австралия направи износът от тези пазари неатрактивен за купувачите.

Как точно Русия се превърна във водещ износител?

Експортът от Русия започна да расте от началото на новия век, след като колективните стопанства от СССР бяха дадени на частни компании. Фирмите от своя страна ползват едни от най-новите международни технологии в производството, като трактори от американската Deere & Co. и германската Class KgaA, както и пестициди на гигантите Monsanto и Syngenta. Подкрепяни от държавата, разходите на производителите се оказват близо наполовина на тези на най-големите им конкуренти от останалите водещи износителки.

Какво означава това за глобалния пазар?

Прогнозите показват, че само за този сезон делът на износа на Русия е нараснал с 18% при по-малко от 1% през 2000 година. За същия период този на Щатите е намалял почти наполовина. Големият добив, който отчита Москва, е донесъл пренасищане на пазара, изпращайки цените в САЩ на най-ниското им ниво за последното десетилетие.