В бъдеще икономиката на Щатите ще расте по-бързо от тази на Китай? Възможно е или поне така смятат експертите от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), като това е една от техните хипотези за това как би изглеждал икономическият свят пред 2060 година.
Авторите на изследването Айван Гуилемет и Дейвид Търнър потвърждават, че все пак азиатският гигант ще замени Щатите като най-голямата икономика около 2030 година. Те обаче поставят въпроса какво ще се случи след това.
По-конкретно този сценарий предвижда експанзията на азиатската страна да достигне пика си през този период, а след това да започне постепенно да се свива за сметка на стабилен растеж за Индия. Сред лидерите тогава ще се нареди и Индонезия, очакват от ОИСР.
Прогнозата, че все пак Щатите ще запазят предимството си пред Китай в дългосрочен план е свързана с това, че в следващите десетилетия е много вероятно Поднебесната империя да изпадне в дълбока демографска криза.
"Скоро след като икономиката на Китай изпревари САЩ по размер, ще се прояви "наследството" от политиката за едно дете на семейство и населението ще започне бързо да застарява, прекъсвайки периодът на експанзия за страната. Щатите също ще бъдат изправени пред подобни предизвикателства, но не в такива размери", става ясно от доклада, цитиран от Bloomberg.
Според документа между 2030 и 2060 година брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ ще расте средно с под 2% на година. Ръстът няма да се различава много от този пред предходните десетилетия. Китай от своя страна ще расте със средно 1,8% годишно, което е голям спад в сравнение с двойният растеж на БВП, който държавата поддържаше пред последните десетилетия.
Въпреки това авторите на изследването прогнозират, че именно трите азиатски гиганта Китай, Индия и Индонезия ще успеят да намерят място сред Големите четири на световната икономика. Щатите обаче ще продължат също да присъстват в тази група.
karamazov
на 06.09.2018 в 08:27:01 #4Когато това стане, българските пребоядисани комунисти ще трябва да си изгорят публично партийните книжки, с пепелта да си посипят главите, да паднат на колене и да искат извинение от българския народ за сляпата си политика на абсолютно подчинение на Москва!Да предадат на депата за отпадъци трудовете на Ленин,Сталин,Брежнев, Тодор Живков и с парите да финансират издаването на книжките на Дън Сяо Пин.Защото не те, които плюеха и хулеха Китайската комунистическа партия, успяха.Успяха китайските комунисти.Българските комунисти-социалисти, за които "Дружбата със СССР е като въздухът и слънцето за всяко живо същество" се провалиха тотално, заедно с фалшивата Световна социалистическа система!Упорството им отново да ни върнат в блатото струва голяма бедност и разруха на България.Ако бяха приели примера на ККП, Мао и Дън Сяо Пин, сега щяхме да сме като китайците- отворени за света, независими и силни икономически.
IvoAndonov
на 05.09.2018 в 10:24:20 #3Дори и Китай да изпревари САЩ, то това е в абсолютно отношение. Демек 1.3 милиарда ще произвеждат повече от 0,3. Това означава, че с ЕДИН МИЛИАРД души повече (1/7 от световното население) днес Китай произвеждат по- малко от мързеливите американци. Естествено това е относително, защото стоките и услугите се измерват в пари, а в Китай е по - евтино от САЩ. Да речем едно жилище, произведено (построено) в Манхатън и Пекин имат в пъти разлика в цената, която влиза в БВП. Но си е е едно жилище. Същото важи за всички стоки и услуги. Китайците за мен все още са доста бедни, много изостанали от развитите страни, най - вече като стандарт на живот. Голяма част от населението - това по селата и малките градове, което е стотици милиони живее в пантивека. В градовете живота също е много труден за обикновения човек. Например заплатите са в диапазона 500-800лв, а едно жилище в голям град надминава 200 000 евро. Цените дори продължават да растат с умопомрачителни темпове. По - зле са от България, колкото и да не се вярва на много хора.
Ziezi
на 04.09.2018 в 21:25:54 #2През 2060 г. световната икономика няма да е това , което подобни експерти познават. Тогава вече ще имаме Ресурсно базирана икономика , световно правителство и никакви пари и покупко продажби . Ако все пак цивилизацията ни оцелее до тогава .
58eng
на 04.09.2018 в 18:42:18 #1Ще наблегнем на ориз без пиле и на Шао Лин