В бъдеще икономиката на Щатите ще расте по-бързо от тази на Китай? Възможно е или поне така смятат експертите от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), като това е една от техните хипотези за това как би изглеждал икономическият свят пред 2060 година.

Авторите на изследването Айван Гуилемет и Дейвид Търнър потвърждават, че все пак азиатският гигант ще замени Щатите като най-голямата икономика около 2030 година. Те обаче поставят въпроса какво ще се случи след това.

По-конкретно този сценарий предвижда експанзията на азиатската страна да достигне пика си през този период, а след това да започне постепенно да се свива за сметка на стабилен растеж за Индия. Сред лидерите тогава ще се нареди и Индонезия, очакват от ОИСР.

Прогнозата, че все пак Щатите ще запазят предимството си пред Китай в дългосрочен план е свързана с това, че в следващите десетилетия е много вероятно Поднебесната империя да изпадне в дълбока демографска криза.

"Скоро след като икономиката на Китай изпревари САЩ по размер, ще се прояви "наследството" от политиката за едно дете на семейство и населението ще започне бързо да застарява, прекъсвайки периодът на експанзия за страната. Щатите също ще бъдат изправени пред подобни предизвикателства, но не в такива размери", става ясно от доклада, цитиран от Bloomberg.

Според документа между 2030 и 2060 година брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ ще расте средно с под 2% на година. Ръстът няма да се различава много от този пред предходните десетилетия. Китай от своя страна ще расте със средно 1,8% годишно, което е голям спад в сравнение с двойният растеж на БВП, който държавата поддържаше пред последните десетилетия.

Въпреки това авторите на изследването прогнозират, че именно трите азиатски гиганта Китай, Индия и Индонезия ще успеят да намерят място сред Големите четири на световната икономика. Щатите обаче ще продължат също да присъстват в тази група.