Катар е готова да спре доставките на газ за ЕС, ако държавите членки прилагат стриктно нов закон, който ограничава принудителния труд и вредите за околната среда. Това заяви в интервю за FT министърът на енергетиката Саад ал-Кааби.
Одобрената тази година Директива за комплексна проверка на корпоративната устойчивост изисква от по-големите компании, работещи в Европейския съюз, да проверяват дали техните вериги за доставки използват принудителен труд или причиняват екологични щети и да предприемат действия, ако това е така. Санкциите включват глоби в размер до 5% от световния оборот.
"Ако случаят е такъв, че губя 5% от приходите си, в случай че отида в Европа, просто няма да отида в Европа. Не блъфирам", коментира Кааби пред изданието. Той подчерта, че "5% от генерираните приходи на QatarEnergy означава 5% от генерираните приходи на държавата Катар".
Източник: QatarEnergy
Министърът подчерта, че това на практика са пари на хората и не може да си позволи подобна загуба, както и всеки друг на негово място.
Кааби, който е и главен изпълнителен директор на държавната компания QatarEnergy, заяви, че ЕС трябва задълбочено да преразгледа закона за надлежната проверка. Той също така заяви, че неговата страна няма притеснения относно обещанието на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да премахне ограничението за износ на втечнен природен газ.
Персийската страна, която е сред най-големите износители на втечнен природен газ в света, се стреми да играе по-голяма роля в Азия и Европа, тъй като конкуренцията от страна на най-големия доставчик САЩ се засилва. Именно затова Катар планира да разшири капацитета си за втечняване от 77 милиона тона до 142 милиона тона годишно до 2027 г.