Казахстан вече търси строител за своята първа модерна атомна електроцентрала, но президентът на страната Касъм-Жомарт Токаев вече коментира възможността за изграждането на още две. Това става ясно от негово интервю за в. "Ана Тили", цитирано от "Казинформ" и БТА.

На територията на страната се намират около 12% от световните залежи на уран и от 15 години тя е най-големият производител на ядрено гориво в света - с 3 пъти по-голяма продукция от намиращата се на второ място Канада. В същото време, обаче, ядрената енергетика на Казахстан дълги години беше в упадък.

Казахстан предвижда да увеличи производството на автомобили през 2025-а с поне 10%

Постсъветска република предвижда увеличение производството на автомобили през 2025-а поне с 10%

Планира се и голямо увеличение на износа

Единственият приложим в енергетиката реактор в страната беше построеният през 1973 г. прототипен бърз реактор БН-350, който беше спрян окончателно през 1999 г. след години на проблеми заради липса на средства за гориво, изтичащи лицензи и т.н. За изграждането на нови ядрени мощности се говори още от преди това, но реални стъпки бяха направени чак след 2006 г.

През 2013 г. Казахстан прие нова енергийна стратегия, според която към 2050 г. над половината от електроенергията трябва да идва от АЕЦ и ВЕИ.

На 6 октомври в Казахстан бе произведен общонационален референдум за изграждане на атомна електроцентрала. За изграждането на АЕЦ са гласували 71,12% от избирателите (5 561 937 души), а против 26,13% (2 045 271 души). Избирателната активност достигна 63,66% или 7 820 204 души.

Полша обмисля строителство и на трета АЕЦ - докато първата още не е завършена

Полша обмисля строителство и на трета АЕЦ - докато първата още не е завършена

Изграждането на първата полска АЕЦ се изчислява на около 20 милиарда долара

Касъм-Жомарт Токаев е обсъждал проекта с руския си колега Владимир Путин по време на последното му посещение в Астана. "Става въпрос за евентуално участие на "Росатом", който има висока компетентност и богат опит в изграждането на атомни електроцентрали в чужбина. Водят се преговори и с китайска компания, предвид значителните успехи на Китай в изграждането на цивилни ядрени съоръжения. Интерес към проекта проявяват и други чуждестранни корпорации, включително западни", заяви Токеав.

Той допълни, че тръжните процедури ще се проведат тази година, след което правителството ще вземе окончателно решение.

"Убеден съм, че Казахстан се нуждае от атомна електроцентрала с голям капацитет. Освен това не изключвам да започнем да строим втора, а може би и трета АЕЦ. Ядрената енергетика ще даде силен импулс за развитието на нашата икономика, която вече изпитва енергиен дефицит. Смятам, че Казахстан трябва да се превърне в страна с развита ядрена енергетика. Тя има голямо бъдеще", подчерта президентът.