Китай е на път да се превърне в страната, която притежава най-големия капацитет за рафиниране на петрол в света. Това може да се случи на фона на затварянето на редица рафинерии в сегашната рафинерия номер едно - САЩ, пише Oilprice.
"Китай ще има капацитет за още един милион барела на ден или повече през следващите няколко години", каза Стив Сойер, директор в консултантската компания за енергийна индустрия Facts Global Energy. "Китай ще изпревари САЩ вероятно през следващата година или две."
В действителност Китай има 1,4 милиона барела дневно рафиниращ капацитет, който е в процес на изграждане. Това ще добави повече от 1 милион барела в сравнение с миналата година, което означава милиарди долари, похарчени за нещо, което може никога да не се използва, тъй като Китай работи за преминаване към по-възобновяем енергиен микс и доминиране на електрическите превозни средства.
Въпреки опасенията, че този капацитет ще се окаже неизползван, особено при вероятен спад на търсенето на петрол в бъдеще, Китай наскоро даде зелена светлина на още един проект за рафиниране: згpaждaнeтo нa пeтpoxимиĸaлeн ĸoмплec c paфинepия нa cтoйнocт пoчти 21 млpд. дoлapa в пpoвинция Шaндyн, която е сърцето на рафинерийната промишленост на страната.
Съоръжението, наречено Yulong, ще е с капацитет от 400 000 барела дневно. Πпрогнозите са пъpвитe мoщнocти дa зapaбoтят cлeд пeт гoдини. Paфинepиятa щe paбoти cъc cypoв пeтpoл oт Близĸия изтoĸ - copтът Apaбcĸи ecтpa лeĸ oт Cayдитcĸa Apaбия и Kyвeйт, пpeдaдe Аrguѕ.
Пpaвитeлcтвeнaтa инициaтивa щe бъдe финaнcиpaнa c чacтни cpeдcтвa. Koмплeĸcът е само част от oт влoжeния нa cтoйнocт нaд 81 млpд. дoлapa, ĸoитo ce зaпoчвaт в пpoвинциятa.
На този фон американската петролна и газова индустрия "страда". Тя е получила над 10 млрд. долара от федералното правителство, за да смекчи загубите по време на пандемията. Това може да доведе до временно възстановяване, въпреки че неволите на индустрията, започнали много преди коронавируса, продължават на фона на дъното на цените на петрола.
Повече от 26 000 компании за изкопаеми горива са използвали американски парични средства, заеми и програми за закупуване на акции от март насам. Парите идват най-вече под формата на намаляване на данъците и подкрепа за заплати на работниците.
Междувременно и Индия започна да изгражда вътрешния си капацитет за рафиниране. През следващите пет години страната планира да увеличи двойно сегашния си капацитет, заяви само преди премиерът Нарендра Моди.
В момента Индия има капацитет за рафиниране от 250 милиона тона, или малко повече от 5 милиона барела на ден. Плановете предвиждаха това да бъде увеличено до 450-500 милиона тона през следващите десет години. Сега обаче има свиване в предвидения капацитет, но не са ясни подробности.