САЩ вече са дестинация номер едно за биткойн миньори, като страната изпревари Китай за първи път. Това сочат данни от университета в Кеймбридж, цитирани от CNBC.
Към юли 35,4% от хешрейта на биткойн (мощността за обработка на биткойн мрежата) се намира в САЩ, според центъра за алтернативни финанси на Кеймбридж. Това представлява увеличение с 428% на годишна база през септември.
Като цяло Америка може да благодари на Китай за преотстъпеното господство в биткойн индустрията. Преди година Китай бе лидер на пазара по отношение на хешрейт, но множеството мерки на Пекин срещу криптовалутите "изключиха" половината от миньорите на биткойн в света за едно денонощие.
Копачите на биткойн започнаха масово да бягат от Китай и се насочиха към най-евтините енергийни източници на планетата в т. нар. "голяма минна миграция". Много от тях се озовават в Америка.
Щати като Тексас могат да се похвалят с едни от най-ниските цени на енергия в световен мащаб.
Освен това, на някои места в САЩ, се разчита и възобновяеми източници на енергия. Щатът Вашингтон например е мека за минни ферми, разчитащи на хидроенергия. Ню Йорк произвежда повече енергия чрез водноелектрически централи от всеки друг източен щат. И в Тексас делът на възобновяемите енергийни източници нараства с течение на времето - 20% от енергията там идва от вятърни електроцентрали от 2019 г. насам.
Освен по-ниските разходи за електроенергия, Тексас привлича и със специалните си политики, насочени към криптоиндустрията, както и с предлагане на добра хостинг инфраструктура.
Щатът има може би най-нерегулираната електрическа мрежа в САЩ с ценообразуване в реално време, което позволява на клиентите да избират между доставчици на електроенергия, а политически лидери там са настроени про крипто.
Може да се каже, че неслучайно стига до върха. Това е резултат от дългогодишна подготовка на увеличаване капацитета си за хостинг инфраструктура.
Казахстан като съперник
Не всички копачи обаче се насочват към американските земи. Казахстан е другата предпочитана дестинация за добив на биткойни (18,1% от всички крипто добиви са там). Въглищните мини осигуряват изобилни и евтини доставки на енергия, но и много въглеродни емисии.
Според някои минни експерти съседът на Китай Казахстан е само временна спирка преди същинската миграция на запад.
Вероятно популярността на Казахстан ще спадне и заради нововъведен от президента закон, който ще донесе допълнителни данъци за копачите на криптовалути от 2022 г.