КНСБ пристъпва към нови преговори за нови работни заплати в сектор "Здравеопазване". Това обяви на пресконференция вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов.
Той обясни, че след сключване на Националния рамков договор до края на февруари се сключват и договорите с новите страни-контрагенти на Здравната каса и именно тогава ще се уточнят заплатите на медицинските сестри в болничната помощ. Медицинските сестри заплашват с ефективни протести именно заради липсата на увеличение, въпреки обещаните им от правителството заплати.
"Над 7 млн. искахме за училищно и детско здравеопазване, над 200 млн.лв. за болнично здравеопазване, за да може сестрите в болниците да имат минимална заплата 950 лв. След протеста имаше 240 млн. лв. увеличение на бюджета, но само някъде се постигна увеличение", обясни д-р Кокалов.
Той даде пример с бургаската болница, където са били едни от най-ниските заплати - 800 лв. Такива били и заплатите в болниците във Видин и Враца заради лошо управление и там правителството трябвало да има "специална политика".
"Надяваме се, че нещата ще се случат с увеличаване на заплатите за мед. сестрите, ако не - "со кротце, со благо и со малце кьотек", каза Кокалов.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че подкрепят протеста на медицинските сестри за увеличаване на заплатите им, но не и ако те са "политически".
Припомняме, протестите на медсестрите продължават от месеци. На 1 март миналата година медицински сестри излязоха на протест пред сградата на Министерството на здравеопазването. Това се случи въпреки обещанието на премиера за повече средства.
Фелдшерите също изразиха недоволството си пред министерството с искане да имат правото да създадат самостоятелна професионална съсловна организация.
Ананиев представи данни, според които в България има сериозен недостиг на медицински сестри. Средната възраст на медицинските сестри у нас 52 години, показва анализ на държавните лечебни заведения, общинските болници и заведенията, в които държавата участва с 50% и повече.
Здравният министър поиска методиката за заплатите да обхване и частните болници.
Според бившия министър на здравеопазването Мирослав Ненков проблемът със заплащането на медицинския персонал е като бомба със закъснител.
projekt
на 04.03.2020 в 15:19:23 #1това синдикатите са мижитурки. какво "политическо" има в този протест. хората протестират от години че заплатите им са ниски. не може начална заплата в Лидъл или Била да е 1500 лв. (в София), а в същото време сестри и санитари да взимат 700-800 лв. това е извратено защото логиката "ами като не им харесва да напускат" води до това че тези хора напускат. когато на някой му се ложи да отиде в болница след това се ядосва че не му обръщат внимание, чака много време, налага се да дава пари и т.н. ами вие дами и господа какво очаквате когато една сестра и една санитарка трябва да обслужват 20-30 лежащо болни. хайде замислете се действително колко време е необходимо за да се обърне внимание на един човек за да остане доволен и как да се случи това на практик една сестра. ако ви обърне на вас внимание и стои при вас 30-40 минути, какво се случва с останалите. така че в болниците вече са останали само идеалисти които въпреки ниското заплащане стоят. в болницата работата е много по тежка и много по ниско платена отколкото тези хора могат да работят на друго място така че уважавайте техния труд и тях самите. те не са виновни че няма хора. виновни са министри, здравна каса, директори на болница.