Вторият програмен период е с условни години на изпълнение 2014 - 2020. Според правилата средства от европейския съюз ще могат да бъдат усвоявани и след 2020 г.

Но къде стои България днес и колко пари от фондовете сме успели да усвоим?

По данни от 31 май 2017 г., качени на интернет страницата на правителството, общо получените средства от Европейската комисия се равняват на 802 623 042 евро.

Общата сума, за която страната ни може да кандидатства, е 7 527 606 530 евро. Или реално в икономиката са влезли 10.66% от възможните пари, сочат официалните данни.

От тях сертифицирани с годишен счетоводен отчет към същата дата са 92 736 545 евро. Предварителното финансиране към края на май месец е в размер на 361 036 733 евро.

Най-незавидно е положението с програмата "Наука и образование за интелигентен растеж". В началото на годината от ЕК ни предупредиха с официално писмо, че най-големият риск за загуба от средства е именно там.

Част от забавянето може да се обясни и с турбулентния период в последните месеци, в който се смениха три правителства.

Другият успокоителен факт е, че на края на предходния програмен период България също изоставаше, но благодарение на силен финален спринт успя да завърши с 98% усвояемост.

Обичайно първите години на всеки програмен период усвояването на пари става с ниски темпове, които постепенно се увеличават с всяка изминала година. За този програмен период, обаче, Европейската комисия въведе правила, според които страните-членки трябва да изпълнят определени условия, за да получат достъп до мащабното европейско финансиране.