Ядрените опити на Северна Корея обикновено се разглеждат като демонстрации на сила, но всъщност са начин за наливане на свежи пари в закъсалата й икономика.

"Пхенян печели, като провокира. Докато доброто поведение предизвиква единствено безразличието на богатите му съседи, да играе ролята на лошия му носи ливъридж и милиарди под формата на помощи", обяснява експертът по корейските въпроси Сун-Йон Лий.

Същите държави, които недоволстват от ядрените опити на севернокорейския лидер Ким Чен-ун все още плащат големи суми под формата на дипломатическа помощ с мотива "дипломация за контрол на щетите" - т.е. да накарат Севера да отстъпи и излезе от фокуса на да медийното внимание за известно време.

"Износът на несигурност е изпитано във времето средство на Пхенян за извличане на ползи", посочва Лий.

Откъде идват парите на Северна Корея?

Откъде идват парите на Северна Корея?

Основните източници са четири

Благодарение на "постоянните си лъжи за ядрено разоръжаване", през последните 25 години изолираната държава е получила 20 млрд. долара под формата на пари в брой, храна, гориво и лекарства от САЩ, Япония, Китай и Южна Корея.

Пхенян често обещава да се отърве от ядрените си оръжия. През 2007 г. тоталитарната държава се съгласи да забрани всички ядрени съоръжения в замяна на гориво или икономическа помощ. Очевидно разоръжаването така и не се случи.

Наскоро севернокорейският режим заяви, че е готов да замрази ядрените и ракетните си тестове, ако САЩ и Южна Корея спрат съвместните си военни учения.

Северна Корея живее в лукав цикъл, извършвайки враждебни действия, които обикновено са последвани от преговори и отстъпки от международната общност. "Тази до болка позната история ще продължи и в обозримо бъдеще", прогнозира експертът.

Северна Корея привлича хиляди туристи годишно. От къде са най-многобройните посетители?

Северна Корея привлича хиляди туристи годишно. От къде са най-многобройните посетители?

Разказват експерти от туроператорски фирми

В бъдеще властите в Пхенян може да използват този подход спрямо новия президент на Юга Мун Дже-ин, който иска да работи за подобряването на отношенията между двете Кореи и е готов да предостави хуманитарна помощ на Севера.

"Северна Корея смята да използва ядрените си мощности, за да бъде в по-добра позиция да изнудва и тормози Юга. Пхенян ще изнудва правителството на Мун, което е ориентирано към помиряването... така цикълът провокации-преговори-извличане на ползи ще продължи", обяснява Лий.

Помощ за милиарди

Вашингтон изпрати 1.3 млрд. долара безвъзмездна помощ на Северна Корея между 1995 и 2008 г. Около 60% от тях бяха под формата на храни, а останалите - енергийни помощи показват данните на правителството на САЩ.

В началото на годината администрацията на тогавашния президент Барак Обама преведе 1 млрд. долара чрез ООН за облекчаване на щетите от наводненията. Това беше първата американска хуманитарна помощ за Пхенян от 2011 г., когато Вашингтон даде на севернокорейците 900 хил. долара чрез неправителствени организации.

Хуманитарната помощ обаче е изключена от дипломатическите санкции.

Южна Корея официално е дала на северния си съсед 7 млрд. от 1998 до 2007 г. под формата на пари, храна, земеделски торове, медицински консумативи и др.

"Намаляването на напрежението и принуждаването на Пхенян да отстъпи е стандартът, по който Сеул измерва успеха в отношенията между двете Кореи", обяснява Лий.

Колко струва горивото в Северна Корея?

Колко струва горивото в Северна Корея?

Пекин спря доставките на бензин и дизел за Пхенян в края на миналия месец

През 2013 г. Южна Корея дава 6 млн. долара помощ за севернокорейските деца. Миналия властите в Сеул обявиха, че са готови да платят още 6 млн. долара на Пхенян, за да преброи населението си.

Китай е дал на Северна Корея между 1 млрд. и 1.5 млрд. долара от 2003 г. досега, според изчисленията на Лий.

Дори когато отношенията между Пекин и Пхенян са видимо изострени, Китай все пак дава неохотно на северкорейците помощ и политическа подкрепа, за да защити стратегическите интереси в региона.

Евентуален колапс на режима в Северна Корея едва ли ще повлияе добре на региона, тъй като най-вероятно ще доведе до увеличаване на американското военно присъствие на континента и милиони бежанци, които да избягат през границата.