Американският конгрес одобри законопроект, с който обяви за незаконни и подлежащи на съдебно преследване чужди държави, участващи в създаването на картели и структури от типа на ОПЕК в областта на "добива и разпределението на петрол, природен газ и други нефтопродукти".

Законопроектът е бил приет с 345 гласа "за", срещу 72 "против".

Подобен документ се разглежда и в американския сенат, като в края на април е бил одобрен от сенатската комисия по правните въпроси.

По време на обсъждането на законопроекта неговият поддръжник конгресменът-републиканец Стив Чабот предупреди, че Белият дом вече е изразил негативно отношение към този документ и е намекнал, че президентът Джордж Буш ще наложи вето върху него.

В случай на приемането на този закон и представянето му пред Джордж Буш, съветниците на президента препоръчват той да наложи вето върху него, заявил представител на Белия дом.

Той обяснил позицията на президентската администрация с опасенията, че в случай на приемането на такъв документ страните производители и износители на енергоносители  могат да предприемат ответни мерки против САЩ, което ще доведе до загуба на доставки на нефт и ръст в цената на бензина, природния газ, мазута и другите източници на енергия.

В законопроекта се казва, че за незаконни ще бъдат считани такива съвместни действия на чужди държави в сферата на нефта и газа, които оказват директно, значително и предсказуемо въздействие на пазара, доставките, цените или разпространението на петрола, природния газ и другите нефтопродукти в САЩ.

В законопроекта още се казва, че всяка чужда държава, която встъпи в картелно сдружение в сферата на нефта и газа, ще бъде лишена от възможността да се възползва от правото си на суверенен имунитет и главният прокурор на САЩ получава правото съдебно да преследва тези държави във всеки съд на територията на САЩ в съответствие с американските антимонополни закони.

Представители на конгреса на САЩ обаче предупредиха, че в случай на приемането на подобен документ от страна на САЩ, другите държави могат незабавно да го оспорят в Световната търговска организация в съответствие с правилата й.