Той постави тежестта на федералното правителство отвъд Federal National Mortgage Association и Freddie Mac - компаниите, които купуват или финансират повече от половината от 12 трилиона долара американски ипотеки, пише агенция "Блумбърг".
Полсън поиска от Конгреса извънредни пълномощия за финансовото министерство да изкупува неограничено дялове от капитала на компаниите и да заема пари на фирмите, като по този начин възпира фалита на компаниите. Федералният резерв отделно е упълномощил ипотечните компании да теглят заеми от централната банка.
Финансовият министър предложи Конгресът да даде на хазната временни пълномощия да купи ценни книжа от фирмите, ако е необходимо и да повиши лимита на кредитите над сегашните 2,2 милиарда долара. Временните пълномощия могат да бъдат за 18 месеца.
Fannie Mae и Freddie Mac държат 80 на сто от пазара на ипотечните заеми, инвестирани в ценни книжа. Двете компании осигуряват огромно количество ликвидност на ипотечния пазар и без тях лихвите по ипотечните заеми ще бъдат по-високи, заявява анализатор от Северна Каролина.
На франкфуртската борса акциите на „Фани Мей" се покачиха с 13,7% до 10,65 долара за акция в 10 часа и 13 минути на 14 юли. Книжата на „Фреди Мак" достигнаха цена от 8,48 долара за акция, което е поскъпване с 9,5% по същото време.
Freddie Mac възнамерява да продаде 3 милиарда долара под формата на краткосрочни полици. Оценките на Полсън показват безпокойство заради спада на ентусиазма на инвеститорите да влагат средства във фирмите.
Полсън предложи още Федералният резерв да има консултативна роля. Значението на централната банка нарасна по време на кредитната криза като включваше наблюдение на инвестиционни банки съвместно с Американската комисия по борси и ценни книжа /SEC/.
След като миналата седмица от Федералния резерв заявиха, че инфлацията започва да се превръща в по-голяма заплаха отколкото икономическият растеж, шансовете тази година лихвените нива да се повишат са минимални, твърдят анализатори.