Днес трудно можем да си представим живота без автомобили. Като цяло те са достъпни, масови и необходими, което можеше и да не бъде точно така ако не беше Хенри Форд. Автомобилният гений, роден на 30 юли 1863 година, е американски индустриалец, собственик на автомобилни фабрики по целия свят, изобретател и автор на 161 патента в САЩ, показва неговата биография.

Форд усъвършенства последователно конвейерното производство в автомобилостроенето, въведено от Рансъм Ели Оулдс във фирмата "Олдсмобил" през 1902 г., но в опростена форма. Концепцията на Форд за модерно строене на автомобили е революционна не само за индустриалните продукти, но и силно повлиява на модерната култура.

Каква е приликата между Хенри Форд и Илон Мъск?

Каква е приликата между Хенри Форд и Илон Мъск?

"Някога автомобилите бяха играчки само за богатите"

След неуспеха на Детройтската автомобилна компания, през 1901 година, Форд създава успешен модел с мощност 26 конски сили. След този успех той и някои други бивши инвеститори в Детройтската автомобилна компания основават на 30 ноември 1901 година нова фирма: Henry Ford Company, на която самият Форд става главен инженер.

Снимка 625635

Източник: Wikipedia

Кога Хенри Форд решава да направи колите масови и достъпни?

Неговият лозунг е "кола за всички", а фабриката на Ford започва да произвежда най-евтините автомобили в началото на масовата автомобилна ера На 1 октомври 1908 година Форд пуска на пазара своя Модел T, който се превръща в изключителен успех, ставайки първият масово произвеждан модел лека кола и утвърждава компанията като лидер в автомобилната промишленост.

През 1908 година цената ѝ е едва 825 долара и намалява през всяка следваща година, което прави моделът толкова популярен, че до 20-те години преобладаващата част от американските шофьори се учат да шофират с Модел Т.

Ford Motor Company съществува и до днес и сред най-големите производители на автомобили в света.

Ford влагат $3 млрд. в производството на своя бестселър

Ford влагат $3 млрд. в производството на своя бестселър

По-голямата част от инвестицията ще отиде в канадски завод