Последната останала въглищна електроцентрала в Обединеното кралство трябва да затвори в края на този месец. Това е голяма крачка към промяна за местните жители и страната, която се стреми да прокара своята програма за зелена енергия, съобщава AFP. Електростанцията Ratcliffe-on-Soar доминира пейзажа на английския Източен Мидландс от близо 60 години, надвисвайки над едноименния малък град, разделяща Дарби и Нотингам.

На главната железопътна гара, обслужваща близкото летище Ийст Мидландс, нейните гигантски охладителни кули се издигат привидно на една крачка от релсите и платформата. Но в края на този месец обектът в централна Англия ще затвори вратите си, сигнализирайки края на замърсяващото въглищно електричество във Великобритания.

Датската енергийна компания Orsted спира изцяло мощностите си на въглища

Най-голямата датска енергийна компания спира изцяло мощностите си на въглища

През 2017 г. компанията продаде бизнеса си, свързан с петрол и природен газ

"Ще изглежда много странно, защото тази централа винаги е била там. Когато бях по-млад, имаше момент, в който не се виждаше нищо друго освен въглищни ями", разказва пред AFP Дейвид Рейнолдс, 74-годишен пенсионер, който е видял изграждането на обекта като дете, още преди да започне да функционира през 1967 година. 

Снимка 579247

Източник: iStock

Енергиен преход

Въглищата изиграха жизненоважна роля в британската икономическа история, задвижвайки индустриалната революция от 18-ти и 19-ти век, която направи страната глобална суперсила, но създаде и известния задушаващ смог в Лондон. Дори през 80-те години на миналия век въглищата все още представляваха 70% от електроенергийния микс на страната, преди делът им да намалее през 90-те години.

"Зелени заедно"

е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.

Научете повече тук:

zelenizaedno.bg

Спадът е още по-рязък през последното десетилетие, намалявайки до 38% през 2013 г., 5,0% през 2018 г. и до едва 1,0% миналата година. През 2015 г. тогавашното консервативно правителство обяви, че възнамерява да затвори всички електроцентрали, захранвани с въглища, до 2025 г., за да намали въглеродните емисии.

Джес Ралстън, ръководител на енергетиката в мозъчния тръст Energy and Climate Intelligence Unit, казва, че целта на Обединеното кралство за чиста енергия до 2030 г. е "много амбициозна".

"Това обаче изпраща много силно послание, че Великобритания приема изменението на климата като въпрос от голяма важност и също така, че това е само първата стъпка", добавя експертът.

До миналата година природният газ представлява една трета от производството на електроенергия в Обединеното кралство, докато една четвърт идва от вятърна енергия и 13% от ядрена енергия, според електрическия оператор National Grid ESO. Обединеното кралство успя да премахне въглищата толкова бързо до голяма степен чрез комбинация от икономически мерки и регулации.

"Така че, по-големите електроцентрали като въглищните, имаха регулации, наложени върху тях поради всичкия серен диоксид, азотни оксиди и всички вредни емисии, идващи от централата. А това означаваше, че вече не беше икономически привлекателно да се инвестира в тези видове централи."

Новото лейбъристко правителство на Острова стартира своя водещ план за зелена енергия след избирането му през юли тази година, създавайки публична организация, която да инвестира в офшорна вятърна енергия, енергия от приливи и отливи и ядрена енергия. Целта е Великобритания отново да стане суперсила, този път в "чистата енергия".

По пътя към тази цел, затварянето на Ratcliffe-on-Soar на 30 септември е символична стъпка в амбицията на страната да декарбонизира електроенергията си до 2030-та и да стане въглеродно неутрална до 2050-та година. Това ще направи великобритания първата държава в Г-7, която ще се откаже изцяло от електроенергията, прозивеждана от въглища.

На този фон Италия също планира да го направи до следващата година, Франция през 2027 г., Канада през 2030 г., Германия през 2038-ма година. Япония и Съединените щати все още нямат определени дати.

"Краят на една ера"

През последните години електроцентралата Ratcliffe-on-Soar, която имаше потенциала да захранва 2 милиона домакинства, беше използвана само когато се очакваха големи пикове в потреблението на електроенергия, като например по време на рязко застудяване през 2022 г. или горещата вълна през 2023 г. Последната доставка от 1650 тона въглища в началото на това лято едва снабди 500 000 домакинства за осем часа.

"Сякаш е краят на една ера", казва 25-годишната Беки, сервирайки бира зад бара на пъб Red Lion в близкия Кегуърт.

Баща й работи в електроцентралата и ще остане без работа. 30 септември вероятно ще предизвика силни емоции у него, както и у останалите 350 служители.

"Това е техният живот", допълва Беки.

Слънчевата електроенергия в Турция отбелязва рекордно увеличение

Слънчевата електроенергия в Турция отбелязва рекордно увеличение

Ръстът е в рамките само на един месец

Към момента нищо не е останало от първата в света електроцентрала, работеща с въглища, построена от Томас Едисон в центъра на Лондон през 1882 г., три години след изобретяването на електрическата крушка. Същата съдба е предвидена за Ratcliffe-on-Soar. Германският собственик на обекта - Uniper, казва, че централата ще бъде напълно демонтирана "до края на десетилетието".

На негово място ще има нов обект - "безвъглероден технологичен и енергиен център", обявиха от компанията.

"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint Logistics, Toki.bg, Инвестбанк, BILLA България.