Българската комисия за защита на конкуренцията става част от Европейската общност от 1 януари 2007 г и трябва да сме наясно с всички правила, които действат там и ще имат отношение към потребителя и бизнеса, заяви днес в предаването "Портфейл" по Дарик Радио Петко Николов, председател на Камисията за защита на конкуренцията.
В тази връзка утре КЗК организира Ден на конкуренцията, на който са поканени представители на антимонополните органи от ЕС и от генерална дирекция "Конкуренция" на ЕК.
Представителите на ЕС очакват да получат информация доколко бизнесът у нас е запознат с механизмите за защита на конкуренцията в Съюза, каза Николов.
По думите му част от бизнеса е наясно с правилата, сама ги спазва и се готви за приемането.
Негативната последица се очаква от компаниите, които и до момента се чудят по какъв начин да нарушат нашия закон, да се възползват от незаконосъобразна практика, да разделят пазари, да налагат цени, смята председателят на КЗК.
За тези компании след 1 януари 2007 възможността да действат по този начин се минимализира, каза още Николов.
Засега обаче в Европа санкциите са в пъти по-високи от нашите за компаниите, които нарушават антимопонолното законодателство.
Постепенно българските санкции ще бъдат унифицирани с европейските, като за целта първото, което трябва да се промени е нашето законодателство, за да няма такава колизия между нашия закон и европейския, уточни Николов.
В ЕС санкцията се определя въз основа на оборота на компанията за предходната година, като глобата е процент от оборота, но не по-висок от 10%. Все пак санкцията не цели да отстрани дружеството от пазара, за да не се наруши конюктурата там.
Петко Николов обясни, че не може да има 2 санкции за едно и също нарушение в 2 държави от ЕС. Такава проява ще бъде наказана само от един антимонополен орган, в зависимост от това на чий пазар проявата е причинила по-големи щети, допълни председателят на КЗК.