Азия трябва да поеме водеща роля в глобалната икономика, която да отговаря на нарастващото влияние на континента. Това коментира директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард.

“Азиатските власти трябва да водят подкрепяща парична политика, докато наблягат на фискални стимули за нараставне на растежа и мерки за защита на финансовата стабилност”, заяви още тя по време на конференция в Ню Делхи.

По думите на Лагард въвеждането на структурни реформи ще подкрепи конкурентоспособността, растежа и разкриването на нови работни места. Шефът на МВФ посочва, че в момента Азия е “най-динамичният регион в глобален мащаб”.

“В момента континента оказва повече влияние върху останалата част от света от когато и да било”, казва Лагард, цитирана от Bloomberg. “В същото време сега Азия е дълбогот свързана с глобалното икономическо развитие и трябва да бъде в унисон с него”, допълва експертът.

Въпреки това за азиатските държави може да бъде трудно да поемат ролята си на лидер, тъй като най-голямата икономика там - китайската, все още страда от сериозни проблеми. В събота властите в Пекин изнесоха статистиката за февруари, според която индексът на производствената активност е останал под прогнозирания, търговията се е свила, а нарасналото през януари банково кредитиране е отчело срив.

През първите два месеца на 2016 г. индустриалното производство в Китай е нараснало с 5,4% в сравнение със същия период на предходната година. Прогнозите обаче бяха за такъв от 5,6%. Това е не само най-ниският резултат за последната година, но и най-слабият растеж от февруари 2002 г. насам.