Люксембург се противопостави на новата позиция на еврозоната, според която прекомерният финансов сектор трябва да бъде намален, за да бъде в съответствие с размера на БВП при всяка страна, съобщава ness.bg, позовавайки си на AFP.

Правителството на бившия председател на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер е „притеснено по отношение на последните съобщения и декларации, отправени, откакто кризата в Кипър се изостри" се посочва в съобщение.

Правителството на Люксембург отхвърля „общите оценки за пряката връзка между размера на финансовия сектор спрямо БВП и предполагаемите рискове за икономическата и финансова стабилност на страната", се отбелязва още в изказаната от него позиция.

Финансовият сектор на Люксембург действа като „важна врата за еврозоната, чрез поощряване на инвестициите и по този начин допринася за общата конкурентоспособност във всички държави членки", подчертават от правителството.

Наследникът на Юнкер, финансовият министър на Холандия Йерун Диселблум, заяви, че кипърският финансов сектор е твърде голям в сравнение с общия БВП на страната - проблем, който принуждава Кипър да затвори една банка и да преструктурира друга в замяна на отпуснатия международен заем от 10 милиарда евро.
Икономисти от „Беренберг банк" подчертаха, че банковите активи на други три страни от еврозоната са по-големи като процент спрямо БВП в сравнение с Кипър, където съотношението е едно към седем (700% от БВП) през 2011 година.

В Люксембург това съотношение е достигнало поразителните 2500 процента, изтъкнаха икономисти, докато в Ирландия е 800%, а в Малта близо до 800%. Средно за еврозоната зоната този показател е 360%.

По-рано тази седмица европейският комисар по вътрешните пазари и услуги, Майкъл Барниер заяви, че „проблемът не е Люксембург - със сигурност са банките в Ирландия, в Испания, в Португалия".

Люксембург е една от четирите страни от еврозоната (освен Германия, Холандия и Финландия), които поддържат най-високия кредитен рейтинг (ААА), според трите най-големи рейтингови агенции Moody's, Fitch и Standard & Poor's.

Правителството на Люксембург обяви, че в този сектор влизат  114 банки от 26 страни и 3840 инвеститорски фонда, които имат собственици от други 70 държави.